banner595

AP Başkanı Schulz: “Türkiye’nin Yaptığı Yardımları Hayranlıkla İzledim”

Kilis Öncüpınar’daki konteyner kentte incelemelerde bulunan Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Türkiye’nin yaptığı yardımları büyük bir hayranlıkla izlediğini belirtti.Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Suriyeli...

AP Başkanı Schulz: “Türkiye’nin Yaptığı Yardımları Hayranlıkla İzledim”

Kilis Öncüpınar’daki konteyner kentte incelemelerde bulunan Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Türkiye’nin yaptığı yardımları büyük bir hayranlıkla izlediğini belirtti.Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Suriyeli...

09 Nisan 2015 Perşembe 22:09
AP Başkanı Schulz: “Türkiye’nin Yaptığı Yardımları Hayranlıkla İzledim”
Kilis Öncüpınar’daki konteyner kentte incelemelerde bulunan Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Türkiye’nin yaptığı yardımları büyük bir hayranlıkla izlediğini belirtti.
Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Suriyeli mültecilerin kaldığı Kilis Öncüpınar’daki konteyner kentte incelemelerde bulunduktan sonra İstanbul’a gitmeden önce Gaziantep Havalimanı’nda bir basın açıklaması düzenledi. Schulz, “Her şeyden önce Türkiye’nin Suriyeli mültecilere yardım etme konusunda başardıkları ve yapmış oldukları yardımlardan dolayı olağan üstü hayranlığımı dile getirmek istiyorum. Uzun yıllardır devam ettiğim politika hayatımda iki halk arasında gösterilen bu kadar büyük dayanışma çabalarını ve yardımlarını çok az gördüm, çok az tanık oldum. Göstermiş oldukları olağanüstü yardımlarından dolayı teşekkürlerimi ve takdirlerimi iletmek istiyorum, yapılan tüm çalışmalar gerçekten çok olağan üstü. Türkiye bütün bu bölgede olağan üstü bir rol oynamakta. Özellikle Türkiye’nin komşu bölgelerine baktığımız zaman çok ciddi krizlerin cereyan ettiği bölgeler olduğunu görüyoruz. Türkiye ile doğrudan sınır olan bölgeler olduğunu görüyoruz. Bu açıdan baktığımda da Türkiye’nin Avrupa Birliğinin (AB) çok önemli bir partneri bir kez daha görüyoruz ve Türkiye Hükümetine de bu alanda aracı bir rol üstlenmesi konusunda tekrar cesaretlendirmek istiyorum. Dün Ankara’da yüz yüze yaptığım görüşmeler çerçevesinde şu anda Brüksel’de gayet tartışmalı olan konuları da ele aldığımızı, özellikle bu konuların da ilerleme raporu çerçevesinde de ele alındığını belirtmek istiyorum. Bu konular arasında medya özgürlüğü, ifade özgürlüğü gibi konular olduğu kadar aynı zamanda yeni geçen İç Güvenlik Yasası da yer almıştır” dedi.
“AVRUPA TÜRKİYE’YE YETERLİ YARDIMI YAPMIYOR”
Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye yeteri kadar yardım yapmadığı sorusunu değerlendiren Schulz, Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye’den çok özellikle Ürdün ve Lübnan’a yardımlarda bulunduğunu ifade ederek, “Türkiye’nin, Türk Devleti’nin, Türk hükümetinin yardımlarını ne kadar takdir etsek azdır. Sizin ifade ettiğiniz 5 milyar dolar rakamı bana Türk Hükümeti yetkilileri tarafından iletilen rakamla aynı ama Avrupa Birliği’nin bu rakamın gerisinde olduğu görüşünüze katılmıyorum; çünkü Ürdün’de ve Lübnan’da birkaç milyon mültecinin olduğunu unutmamak gerekir. Özellikle Avrupa’nın bu ülkelere yaptığı yardım çalışmaları büyük ölçüde aktarılıyor. Tabii ki Avrupa Birliği üye ülkeleri Türkiye gibi, Ürdün gibi ve ya Lübnan gibi bu kadar çok sayıda Suriyeli mülteciyi kendi ülkelerine kabul etmiyor. Bu tabii ki coğrafyadan dolayı ve komşu bölge açısından zaten kendiliğinden ortaya çıkan bir durum ama Avrupa’da da yine epey Suriyeli mülteciyi kabul ediyoruz. Ama haklısınız, Avrupa’dan gelen yardımların büyük ölçüde Ürdün’e ve Lübnan’a gittiği konusunu belirtmem gerekiyor” dedi.
“IŞİD’E KATILIMLARI ÖNLEMEYE ÇALIŞIYORUZ”
Avrupa ülkelerinden IŞİD’e katılanlar konusunda herhangi bir önleyici çalışma yapılıp yapılmadığı sorusunu da cevaplandıran Schulz, “Yabancı savaşı dediğimiz kişilerin Avrupa’daki ülkelerinden çıkıp da IŞİD’e katılma konusunda niyet edip etmediğini olabildiğince erken bir noktada tespit etmeye çalışıyoruz. Sadece orada yurt dışına gitmeleri değil, çünkü gidebiliyorlar. Çeşitli kamplarda eğitim görüyorlar ve tekrar Avrupa’da çeşitli saldırılar düzenlemek amacıyla dönebiliyorlar. Bunun önüne geçebilmek için çok yakın bir işbirliğine ihtiyacımız var. Özellikle polis teşkilatları arasında ve özellikle de istihbarat güçleri arasında çok yakın ve çok yoğun bir bilgi alışverişine ihtiyacımız var. Özellikle Türk istihbarat gücüyle zaten böyle bir işbirliği devam etmekte” şeklinde konuştu.
Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yapacakları görüşmenin gerçekleşmediğini söyleyen Schulz, kendisiyle bir telefon görüşmesi gerçekleştireceğini belirterek, “Sayın Davutoğlu ile bir telefon görüşmesi öngörülüyor. Bu akşam, yarın gün içinde ve ya sabahtan bir telefon görüşmesi yapmamız söz konusu” dedi.

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801