banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

'Annem beni kaşıyor'

banner1357

Doğumunun ardından daha 10 günlükken vücudunun çeşitli bölgelerinde su dolu kabarcıklarlar beraber şiddetli kaşınma görülen Yeliz Erol 'büllöz pemfigoid'den kurtulmak için bir çare arıyor.

Genel 26.02.2019, 13:41
'Annem beni kaşıyor'
banner1353
banner1375

Siirt Tınaz Tepe Mahallesi'nde ikamet eden 5 çocuklu Faysal Erol ve Kadriye Erol çiftinin kızları Yeliz'in vücudunda 10 günlükken su dolu kabarcıklar görülmeye başladı. Çiftin hastaneye götürdüğü Yeliz'e bir deri hastalığı olan 'büllöz pemfigoid' teşhisi konuldu. Aile, bebeklerini Diyarbakır, İstanbul ve Antalya'da birçok hastanede birçok doktora götürdü fakat hastalığın tedavisi yapılamadı.

Su torbalarının patlamasıyla beraber oluşan yaralar nedeniyle kaşınan Yeliz şimdi 13 yaşında.

Tedavi görüp hastalıktan kurtulmayı bekleyen Yeliz, 7'nci sınıf öğrencisi. Fakat kaşıntıları tuttuğu anda dersten çıkıp, eve gelmeye mecbur kalıyor. Yeliz, "Doğduğum günden beri bu hastalık ile yaşıyorum. Babam ve annem beni sürekli doktora götürdü. Ders esnasında kaşıntılarım başlıyor, çıkıp annemim yanına koşuyorum. Annem beni kaşıyor. Arkadaşlarım gibi oyun oynamak istiyorum. Arkadaşlarım yaşlı ninelere benzediğimi söylüyorlar" dedi.

Baba Faysal Erol (41), "Kızım doğduktan 10 gün sonra bu hastalığa yakalandı. Alerji olduğunu düşündük ve sağlık ocağına götürdük. İlaçlar verdiler ancak ilaçlar işe yaramadı, gün geçtikçe kızımın vücudunda kabarmalar ve kaşıntılar başladı. Onu bu şekilde gördüğümde yüreğim yanıyor. Ancak elimden gelen bir şey yok. Maddi durumun iyi değil, buna rağmen kızım tedavi olursa elimde avucumda ne varsa satmaya hazırım. Doktorların verdiği ilacın etkisi geçtiğinde kızım kaşınıyor.Tek istediğim, kızımın bu hastalıktan kurtarması" şeklinde konuştu.

'AYNAYA BAKINCA AĞLIYOR'

Kızının hastalığı sebebiyle büyük sıkıntılar çektiğini dile getiren anne Kadriye Erol (40) da "Kızımın hastalığı bizleri yıktı. Sürekli kızımın yanında olmak zorundayım. Diğer çocuklarımın nasıl büyüdüğünü bile göremedim. Kızım aynaya baktığında 'Anne benim yüzüm neden böyle?' diye sorup, ağlıyor" şeklinde ifadelerde bulundu. 

BÜLLÖZ PEMFİGOİD NEDİR?

Büllöz pemfigoid, içi su dolu kabarcıklar meydana getiren ve bu su dolu kabarcıkların patlayıp açılması ile üzeri kabuklanan, yüzeysel yaralar şeklinde devam eden önemli bir deri hastalığı. Halk arasında bilinen bir adı olmayan büllöz pemfigoid nadir rastalnan bir hastalık. Özellikle 60 yaş üstü yaş grubunda görülen hastalığın yaşlı nüfusun fazla olduğu Avrupada görülme sıklığı yaklaşık olarak 1 milyon kişide 10. Genç nüfusun hakim olduğu Türkiye'de hastalığın görülme sıklığı ise tam olarak bilinmiyor. Kadınlarda ve erkeklerde eşit sıklıkta görüldüğü kayıtlarda yer alıyor. 

Yorumlar (0)
12°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 16 Aralık 2019
İmsak 06:15
Güneş 07:47
Öğle 12:35
İkindi 14:53
Akşam 17:14
Yatsı 18:41