banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Alt Yapı Çalışmalarında Osmanlı Köprüsü Ortaya Çıktı

banner1357

Milas'ta yürütülen alt yapı çalışmalarında geç Osmanlı Dönemi'ne ait olduğu düşünülen tarihi köprü ortaya çıktı. Heyecan uyandıran tarihi köprünün turizme kazandırılması için çalışma yapılması bekleniyor.Milas'ta devam...

SON DAKİKA 15.04.2014, 17:45
43
Alt Yapı Çalışmalarında Osmanlı Köprüsü Ortaya Çıktı
banner1353
banner1375
Milas'ta yürütülen alt yapı çalışmalarında geç Osmanlı Dönemi'ne ait olduğu düşünülen tarihi köprü ortaya çıktı. Heyecan uyandıran tarihi köprünün turizme kazandırılması için çalışma yapılması bekleniyor.

Milas'ta devam eden altyapı çalışmalarında tarihi kalıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Altyapı çalışmaları sırasında çıkan kale suru, mezar kalıntılarının ardından Hayıtlı Mahallesi Cemil Menteşe Caddesi'nde yürütülen çalışmalarda, geç Osmanlı Dönemi'ne ait olduğu düşünülen kemerli bir yapıya rastlandı. Olay Müze Müdürlüğüne bildirildi. Müze yetkilileri tarafından ön inceleme başlatıldı. Kemerli yapının Balavca Deresi üzerinde kurulu dükkanların altında ilerlediğini gören uzmanlar, dükkanların altında üç bölümden oluşan iyi korunmuş bir köprü olduğunu tespit etti.

TARİHİ KÖPRÜ ÜZERİNE DÜKKAN YAPMIŞLAR

Yıllar önce Balavca Deresi üzerinde yürütülen dükkan inşasında tarihi köprünün görmezden gelinerek ötelenmesi, eleştiri konusu oldu. Dükkanların altında ve devamında yer alan tarihi köprünün turizme kazandırılması için ilerleyen günlerde kapsamlı bir çalışma başlatılacağı düşünülüyor.

Ortaya çıkan tarihi kalıntıların Milas'ın kültürel açıdan çok zengin olduğunu gösterdiğini belirten Milas Kaymakamı Fuat Gürel, yaptığı açıklamada; "Altyapı çalışması sırasında yine tarihi kalıntılara rastlanılmış. Son olarak müze müdürlüğü ekiplerinin incelemesinde Osmanlı dönemine ait bir köprü bulunmuştur" dedi.

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 10 Temmuz 2020
İmsak 03:07
Güneş 05:04
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:16
Yatsı 22:05