banner1518

banner1577

banner1334

banner1499

banner1525

banner1324

banner1581

Akdeniz'de facia! 74 kişi boğularak can verdi

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Akdeniz'de, Libya açıklarında bir teknenin batması sonucu en az 74 düzensiz göçmenin boğulduğunu bildirdi.

Genel 12.11.2020, 20:36
784
Akdeniz'de facia! 74 kişi boğularak can verdi

BM'nin göç örgütü IOM'den yapılan yazılı açıklamada, deniz kazasının  ülkenin liman kenti Al Khums açıklarında meydana geldiği bildirildi.
 
Açıklamada, teknenin, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu  120'den fazla kişiyi taşıdığı aktarıldı.

Kazada en az 74 düzensiz göçmenin yaşamını yitirdiği belirtilen  açıklamada, balıkçıklar ve sahil güvenlik ekiplerince kurtarılan 47 kişinin  kıyıya getirildiği ifade edildi.
 
Açıklamada, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği ve şimdiye  kadar 31 cesede ulaşıldığı kaydedildi.
 

Son iki günde, Orta Akdeniz'de iki teknenin alabora olmasının ardından  2'si çocuk olmak üzere en az 19 kişinin boğulduğu anımsatılan açıklamada, şu anda  aynı rotada faaliyet gösteren tek  sivil toplum kuruluşu gemisi olan "Open Arms"  gemisinin üç operasyonda 200'den fazla kişiyi kurtardığı açıklandı.
 
Açıklamada ayrıca, 1 Ekim'den bu yana Orta Akdeniz'de en az 8 deniz  kazasının meydana geldiği belirtildi.

BİNLERCE İNSAN BEDEL ÖDÜYOR

IOM Libya Direktörü Federico Soda, kazaya ilişkin yaptığı açıklamada,  son kazanın, devletlerin arama kurtarma çalışmalarındaki duyarsızlığının bir  tezahürü olduğunu vurguladı.
 
 İsim vermeden Avrupa ülkelerini eleştiren Soda, "Binlerce savunmasız  insan hem denizde hem de karada bu eylemsizliğin bedelini ödemeye devam ediyor. "  diye konuştu.
 
 IOM verilerine göre, bu yıl Akdeniz üzerinden Avrupa kıyılarına  ulaşmaya çalışan en az 900 düzensiz göçmen boğuldu.

Yorumlar (0)