banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünal: "Devlet aklı siyasi aklın ürünü değilse, o devlet aklı vesayet üretir"

banner1357

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal ve AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, Darbe ile Mücadele ve 15 Temmuz Sempozyumu’nda konuştu. Ünal sempozyumda, “Devlet aklı siyasi aklın ürünü değilse, o devlet aklı vesayet üretir“ dedi.

Genel 16.07.2018, 13:31
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünal: "Devlet aklı siyasi aklın ürünü değilse, o devlet aklı vesayet üretir"
banner1353
banner1375

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal ve AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, Darbe ile Mücadele ve 15 Temmuz Sempozyumu’nda konuştu. Ünal sempozyumda, “Devlet aklı siyasi aklın ürünü değilse, o devlet aklı vesayet üretir“ dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal ve AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, Türkiye Hukuk Platformu tarafından düzenlenen Darbe ile Fen Fakültesi’nde düzenlenen sempozyuma Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanı sıra İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve Irak eski Cumhurbaşkanı Tarık el Haşimi de katıldı.

“Devlet aklı siyasi aklın ürünü değilse, o devlet aklı vesayet üretir“

Siyaset ve vesayetin bir arada duramayacağını belirten AK Parti Genel ve Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, “Bizim vesayet ile siyaseti çok iyi ayrıştırmamız gerekiyor. Çünkü vesayet ile siyasetin bir arada olması düşünülemez. Siyaset herhangi bir şekilde vesayet üretmek isteyen bir yapıyı doğası gereği kendi içerisinde barındırmaz. Ama bildiğimiz bir şey vardı ki, bazen demokrasinin güvenliği siyasi hassasiyetler üzerinden doğal olarak bir siyasi akıl şeklinde devlete yansır. Zaten devlet aklı dediğimiz şey, bir siyasi aklın ürünü değil ise o devlet aklı kaçınılmaz olarak vesayet üretir“ dedi.

OHAL ile ilgili ana muhalefet liderinin tutumunu eleştiren Ünal, “Bugün hala birileri 15 Temmuz ile ilgili hem siyaset üzerinden hem medya üzerinden bir itibarsızlaştırma oluşturuyor ve biz daha 15 Temmuz gecesi ve 16 Temmuz sabahı şehitlerimizi konuşmak ve acılarımızı yaşamak için yeni nefes almışken birileri köprüde siz askerleri katlettiniz diye vaveyla koparıyorsa, burada açıkçası başka bir şeyi de aramak gerekiyor. Hala ana muhalefet lideri 15 Temmuz gibi bir kırılmadan sonra, Meclis iç tüzüğünün bir sonucu ve gereği olarak ilan edilmiş olağanüstü hali bir sivil darbe olarak değerlendiriyorsa işte bu noktada bizim durup düşünmemiz gerekiyor“ dedi.

“15 Temmuz gecesi sadece FETÖ değil, onları besleyen güçlerde kaybetmiştir“

Geçmişteki darbeler devrinin AK Parti ile sonlandığını söyleyen AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, “Türkiye’nin geçmişi darbeler ve muhtıralar geçmişidir. Tarihimiz bunun örnekleri ile doludur. Ne zamana kadar bu böyle devam ediyor? AK Parti’ye kadar böyle devam ediyor. Hiçbir hükümet darbeleri engellemek için parmağını kıpırdatmadığı gibi halkta sokağa çıkmamış, mecliste direnmemiş, medyada böylesine bir direniş göstermemiştir. Darbeleri engellemek için tedbir almak ve bunları hayata geçirme yolunda da adım atmamıştır. İşte 15 Temmuz geçmişteki bu tarihi hafızayla, tecrübeyle mukayese edildiğinde gerçekten ilklerin yaşandığı bir tarihtir. Cumhurbaşkanı teslim olmak yerine, ölmeye ve mücadeleye karar vermiştir. Sadece FETÖ ve onun ordunun içindeki teröristleri ve onlara destek veren diğer teröristler değil, onları kucağında besleyen güçlerde o gün kaybetmiştir“ diye konuştu.

“Genelkurmay Başkanlığı’nın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanması tarihi bir adımdır“

AK Parti’nin bir daha darbeler yaşanmasın diye sessiz devrimleri gerçekleştirdiğini dile getiren Bozdağ, “AK Parti darbeler bir daha olmasın diye adımlar attı mı? İç Hizmet Yasası’nın 35. Maddesini değiştirdik. Türkiye’yi demokratikleştirme konusunda sessiz devrimler yaptık. Darbecilere yargı yolunu açtık ve onları yargıya teslim ettik ve daha da önemlisi darbeden sonra bu darbeyi kolaylaştıran, teşvik eden ne varsa onları yürürlükten kaldıran adımlar attık. Daha da önemlisi yeni hükümet sistemine geçtikten sonra atılan tarihi bir adımdır. Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığına değil de doğrudan Milli Savunma Bakanlığına bağlı olmasını düzenleyen Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yürürlüğe girdi “ dedi.

15 Temmuz gecesi ile ilgili ise Bozdağ, “15 Temmuz Türk halkının darbecileri ve darbecilere destek veren bütün ülkeleri yendiği gündür. Çünkü Türkiye’de yapılmış bütün darbeler bazı ülkelerin talimatı ile onlara taşeronluk yapan, onlara itaat eden asker içinde güçler tarafından yapılmıştır. Yabancı parmağı olmayan, yabancı talimatı ile harekete geçmemiş hiçbir darbe ve muhtıra teşebbüsü yoktur “ dedi.
Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 14 Aralık 2019
İmsak 06:13
Güneş 07:46
Öğle 12:34
İkindi 14:52
Akşam 17:13
Yatsı 18:40