banner1518

banner1608

banner1526

banner1588

banner1587

banner1324

banner1581

Af kapsamında ilk etapta 93 bin tahliye

Karar Gazetesi'nin haberine göre AK Parti'nin hazırladığı 1. Yargı Paketi'nin ardından af tartışmaları tekrardan gündeme geldi. Af düzenlemesinin önümüzdeki yıl yasalaşacağı iddia edilirken, MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, 129 bin mahkumun tahliye olacağını söyledi. 

Genel 29.10.2019, 08:42
361
Af kapsamında ilk etapta 93 bin tahliye

Siyaset kulislerinde uzun zamandır gündemde olan af tartışmaları, tekrardan gündeme geldi. Af düzenlemesinin önümüzdeki yıl yasalaşması beklenirken, MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, MHP'nin hazırladığı teklif AK Parti tarafından desteklenir ve yasalaşırsa 129 bin kişi tahliye olacağını söyledi. 

AK Parti, 1. yargı paketinin TBMM'de kabul edilmesinin ardından, uzun süredir kamuoyunda tartışılan 'infaz indirimi' düzenlemesini öncelikli gündemine aldı. Bir süredir Adalet Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı düzenlemenin, bundan sonra getirilmesi düşünülen yargı paketleri içinde değil, ayrı bir düzenleme olarak Meclis'ten geçirilmesi planlanıyor. Düzenlemenin, son anda bir değişiklik olmazsa, yılbaşından önce TBMM'den geçirilmesi hedefleniyor. AK Parti ile MHP'nin ortaklaşa hazırladığı düzenleme yargı paketinin devamı veya 2. yargı paketi olarak TBMM'ye sunulmayacak.

Paketin en önemli özelliğinin ise MHP'nin, hala Meclis'te bekleyen 'şartlı ceza indirimi' teklifi gibi bir kereye özgü değil, infaz indirimi ve denetimli serbestlik koşullarında kalıcı yasal düzenleme içermesi olacak. Söz konusu infaz çalışması, suça göre farklı infaz sistemlerinin belirlenmesinin yanısıra, cezaevinde kalınan sürelerde indirime gidilmesini içeriyor. Düzenlemeyle, süreli hapis cezalarındaki infaz oranının, 2004 değişikliği öncesindeki gibi, yarı yarıya uygulanması üzerinde duruluyor. Bu durumda örneğin 10 yıl ceza alan bir kişi 6 yıl 6 ay yerine 5 yıl cezaevinde kalacak.

129 bin kişiye af müjdesi

Daha önce düzenleme kapsamında tahliye olacak kişi sayısının 38 ile 40 bin arası olacağı bilgileri kulislere yansmıştı. Ancak MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız 'Şartlı Ceza İndirimi' kanun teklifinin yasalaşması halinde cezaevlerinden toplamda 129 bin kişinin tahliye olabileceğini belirtti. Yıldız, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Şartlı ceza indirimi kanun teklifinin yasalaşması halinde, ilk etapta 93 bin kişi, zaman içinde 36 bin olmak üzere toplamda 129 bin kişi tahliye olur. 14 Eylül tarihi itibariyle 353 cezaevinde toplam hükümlü ve tutuklu 284 bin 624 kişi bulunmaktadır. Ülkemizdeki adli hakikat budur" ifadelerini kullandı. Taslakta, siyasi hükümlüler kapsam dışı tutuluyor.

Yorumlar (0)