banner595

Adana’da Sağlık Çalışanları İş Bıraktı

Adana’da sağlık çalışanları iş bıraktı.Sabah erken saatlerde Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Poliklinikler önünde bir araya gelen hekim ve sağlık çalışanları, Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. H. Neslihan Önenli Mungan’ın...

Adana’da Sağlık Çalışanları İş Bıraktı

Adana’da sağlık çalışanları iş bıraktı.Sabah erken saatlerde Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Poliklinikler önünde bir araya gelen hekim ve sağlık çalışanları, Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. H. Neslihan Önenli Mungan’ın...

13 Mart 2015 Cuma 12:41
Adana’da Sağlık Çalışanları İş Bıraktı
banner730
Adana’da sağlık çalışanları iş bıraktı.
Sabah erken saatlerde Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Poliklinikler önünde bir araya gelen hekim ve sağlık çalışanları, Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. H. Neslihan Önenli Mungan’ın yaptığı basın açıklamasının ardından Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği önüne gitti. Basın açıklamasını kurumlar adına Adana Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Hakan Şen okudu. Acil dışında bugün sağlık hizmeti vermediklerini belirten Şen, "Bakın bizler nasıl, hangi koşullarda çalışıyoruz. Özelde ciro, kamuda performans baskısı, yönetici/amir baskısı, kötü muamele, yıldırma, şiddet tehdidi, havasız, penceresiz, aydınlatmaları kötü çalışma alanları, kendi görevimiz olmayan işleri yapmaya zorlanma, iş güvencesiz taşeron sistemi, her gün başka bir semt polikliniğine rotasyonlar, özellerde aylarca maaşsız çalışma, öğle yemeği için verilebilen yarım saatlik aranın dışında molasız, adeta nefes almadan çalışma, polikliniklerde günde 80, 100, 150 hasta bakılması, birinci basamakta 2 bin yerine 3 bin 600 kişiye varan bir nüfusa hizmet verilmesi, bir gün gündüz bir gün gece çalışılan acil servislerde kimi zaman tek bir hekimin günde 500 hasta bakması, 36 saat kesintisiz çalışma, servis nöbeti tutan öğretim üyeleri, 7 gün 24 saat icap nöbeti ve bütün bu ağır çalışmanın sonunda emeklilikte sefalet ücreti” diye konuştu.
Anayasa’nın yasakladığı angaryanın serbest olduğunu vurgulayan Şen, “Bu tablo biz sağlık çalışanları için de hastalarımız için de iç açıcı değildir. Halkımız için durum nasıl peki? Sağlıkçıların çalışma şartları bu iken, hastalarımızın sağlıklı olabilmesi mümkün mü? Kim bu şartlarda iyi sağlık hizmeti aldığını söyleyebilir? Kim ister 100. veya 150. hasta olarak muayene olmayı, hekimine güvenmediği için hastane hastane, doktor doktor dolaşmayı. Muayene odasında 5 dakika, faturası ya eczanede ya da bordroda. İşin özeti budur. Sağlık Bakanlığı’nı uyarıyor ve talep ediyoruz, çalışma koşullarımız acilen düzeltilsin. Çalışırken de, emeklilikte de insanca yaşayabilecek güvenceli bir gelir talep ediyoruz. Yıllarca haftada 40 saatlik yasal sürenin çok üzerinde ve ağır koşullarda çalıştığımız halde bugüne dek bir türlü verilemeyen fiili hizmet zammını talep ediyoruz. Sağlık alanındaki mesleki eğitimin niteliği giderek bozulmakta, bu halkımızın geleceğini tehdit etmektedir. Sayıyı değil niteliği önceleyen bir politikayı talep ediyoruz. 2007 sonrası hemşirelik mesleğine açıklık getiren yasa ve yönetmelik hükümlerinin gereğini yapmadığınız gibi, bu hükümleri kısa bir süre sonra ardı ardına yaptığınız başka düzenlemelerle işlemez hale getirdiniz. Böylece meslek yok olma aşamasına geldi. Bu duruma son vermek üzere gereken düzenlemeleri derhal yapınız. Nitelikli sağlık hizmetine bütün yurttaşlarımızın ücretsiz ulaşabilmesini talep ediyoruz. Bakanlığa çağrımızdır. Birinci basamakta çalışanlara her gün yeni bir görev dayatmaktan vazgeçin. Buradan bir kez daha hatırlatıyoruz. Ocak ayı başından beri her Cumartesi günü olduğu gibi 14 Mart’ta da aile hekimlerinin ve ASM çalışanlarının nöbet direnişinin süreceğini buradan bir kez daha hatırlatıyoruz. Biz sağlık alanındaki tüm örgütler dayanışma içinde mücadelemizi ‘Herkes için, alan için de veren için de sağlık’ gerçekleşene dek sürdüreceğiz. Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz” ifadelerini kullandı.

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner651