banner1223

"AB üyeliğine destek verilmeli"

Çipras, "Türkiye'nin AB üyeliği hem Türk halkının yararına olacak, hem de bölgedeki istikrarın sağlanması için önemli olacaktır".

banner1227

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Atina'yı ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel ile gerçekleştirdiği görüşmede, Türkiye'nin AB üyeliğine destek verilmesi gerektiğini ifade etti. Çipras, "Türkiye'nin AB üyeliği hem Türk halkının yararına olacak, hem de bölgedeki istikrarın sağlanması için önemli olacaktır" ifadesinde bulundu.

Merkel ile görüşmelerinde, Türk-Yunan ilişkilerini ve Kıbrıs sorunundaki son durumu da gözden geçirdiklerini söyleyen Yunanistan Başbakanı, Kıbrıs Sorunu'na adil ve kalıcı bir çözüm bulunması için gösterilen uğraşlara da destek verilmesi gerektiğinden bahsetti.

Buna karşın, Kıbrıs'ın kendi kıta sahanlığı ve Münhasır Ekonomik bölgesi (MEB) içinde sondaj yapma hakkı olduğunun altını çizen Çipras, her ülkenin kendi kıtasahanlığı içinde araştırma yapma hakkı olduğunu ve buna herkesin saygı göstermesi gerektiğini ifade etti.

MERKEL'DEN TAM DESTEK

Almanya Başbakanı Merkel ise Türkiye ile AB arasında imzalanan göçmenlerin iadesi anlaşmasının öneminden bahsetti.

Merkel, bu anlaşmanın başarılı olduğu kadar göçmen iadesi konusunda AB içinde oluşan hukuki sorunların aşılmasına çalışıldığını dile getirdi. Söz konusu iade anlaşmasının Afganistan ve Pakistan gibi savaş olmayan ülkelerden gelen göçmenlere uygulanmadığını da cümlelerine ekledi.

Almanya Başbakanı, Yunanistan'ın Makedonya Cumhuriyeti ile arasındaki isim ihtilafının ortadan kaldırılmasını öngören anlaşmaya sonuna kadar destek verdi.

Merkel, bu anlaşmanın öngördüğü isim değişikliğiyle "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti"nin AB'ye tam üyelik yolunun açıldığını söyledi. Ayrıca, Yunanistan'ın ekonomik krizden çıkmaya başlamasından duyduğu memnuniyeti de paylaştı.

Çipras ise 2014'te Merkel'in Atina ziyaretine karşı düzenlenen protesto gösterilerinde yer aldığını, fakat Yunanistan Başbakan olduktan sonra Merkel ile çok yararlı görüşmeler yaptığını açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1226

banner1127

banner1148