banner1589

banner1567

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

80 bin mahkuma af

Yargı paketinde tutukluluk süreleriyle ilgili düzenlemeler bulunuyor. Buna göre, terör ve toplu suçlarda iki seneden fazla tutukluluk söz konusu olmayacak. Tutukluluk süresi dolanlar haklarında kesinleşmiş yargı kararı yoksa kanun çıktığında tutuksuz yargılanacak.

Genel 06.07.2019, 08:40
4386
80 bin mahkuma af

Beş senenin altındaki cezalara Yargıtay yolu açılıyor. İstinafın çelişkili FETÖ kararlarında Yargıtay içtihat oluşturacak. Değişikliği kapsayan teklifin tatil öncesinde meclise sunulması beklenirken, teklifin kanunlaşması durumunda son hesaplamalara göre cezevlerinden 80 bin kişi serbest kalacak.

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, AK Partililerin imzasına açılan teklif, istinaf mahkemelerinin verdiği beş senenin altındaki cezalarla ilgili kesinleşmiş yargı kararlarının Yargıtay'ın temyiz incelemesine açılması öngörülüyor. Mevcut sistemde beş seneye kadar hapis cezasını gerektiren suçlarda temyiz mercii istinaf mahkemeleri. Bu mahkemelerin verdiği kararlar kesin sayılıyor ve Yargıtay'a gitmiyor. Kamuoyunda istinaf mahkemeleri olarak bilinen Bölge Adliye Mahkemelerinin FETÖ davalarına ilişkin verdiği kararlarla ilgili yaşanan sıkıntının da bu düzenleme ile giderilmesi hedefleniyor. AK Parti kaynakları, istinaf mahkemelerinin FETÖ davalarında aynı suça farklı cezalar verdiğine dikkat çekerek "Bu kararlara Yargıtay yolunun açılması ile ortaya bir içtihat da çıkacak ve bu konudaki kafa karışıklığı giderilecektir. Çünkü yaptığımız değerlendirmelerde örneğin Bank Asya'ya paraya yatıranlarla ilgili aynı suça istinaftan farklı cezalar çıkmış. Bunlar Yargıtay'a götürülemediği için de bir içtihat oluşmamış. Farklı kararlar alınmış" görüşünü dile getirdi.

İKİ SENE

Pakette tutukluluk süresiyle ilgili de düzenlemeler bulunuyor. Buna göre, terör ve toplu suçlarda iki seneden fazla tutukluluk süresi olmayacak. Ağır cezalık suçlarda bir sene, asliye ceza mahkemesinin görev alanına giren suçlarda ise tutukluluk süresi altı ayı geçmeyecek. Tutukluluk süresi dolanlar ise, haklarında kesinleşmiş yargı kararı yoksa kanun çıkınca tutuksuz yargılanacak. 

DEMİRTAŞ SERBEST KALABİLİR

AK Parti kaynakları, teklifin yasalaşması durumunda yapılan son hesaplamalara göre 80 binin üzerinde tutuklu ve hükümlünün tahliye olacağını dile getirdi. Bu kapsamda, terör örgütü propagandası yapmak suçundan 4 yıl 8 ay hapis cezası alan Demirtaş'ın da bunu Yargıtay'a götürme imkanı bulunuyor. Demirtaş'ın hapiste geçirdiği süre dikkate alındığında tutukluluk süresinin dolması nedeniyle tahliye olması bekleniyor. 

Yorumlar (1)
Ökkeş palMut 2 yıl önce
Yargı un önü açılır rAhatlama olur