Hilas Otel

Çelik İnşaat

700 lira için yuvası dağılıyor...

Azeri eşinin oturum izni alabilmesi için ödemesi gereken 700 liralık harcı ödeyemeyen eş, yetkililerden yardım bekliyor.

700 lira için yuvası dağılıyor...

Sakarya'da lokanta sahibi olan İhsan Ekşi, 2013 yılında görücü usulü ile tanışıp Gönül Teymirova (43) ile dünya evine girdi. Çiftin bu evlilikten Derya isminde bir kız çocukları dünyaya geldi. Ekşi, mali sıkıntılardan dolayı lokantasını kapatıp, Bolu'nun Düzce ilçesindeki bir lokantada aşçı olarak çalışmaya başladı.

Eşine oturum izni alabilmek için her yıl ödemesi gereken 700 TL'yi de yatıramadı. Gönül Teymirova, ücret ödenmeyince Türkiye'de kaçak hale geldi düştü. Çift, Teymirova'nın annesinin rahatsızlanmasıyla beraber Nahcivan'a gitti. Geri dönmek istediklerinde ise Teymirova, hakkında verilen deport (sınırdışı) kararı sebebiyle Türkiye'ye giremedi. Ekşi, kızını eşiyle bırakıp Türkiye'ye dönmek zorunda kaldı. 

Eşi ve kızının kaldığı Nahcivan'a sınır komşusu olan Iğdır'da bir otelde yaşamaya başlayan Ekşi, yaşadıklarını gözyaşlarıyla şu şekilde anlattı:

"İşlerim iyi gidiyordu, mutlu bir yuvam vardı. Ama işyerimi kapatıp bir lokantada işe girmek zorunda kaldım. Eşimin oturma izni alabilmesi için her yıl 700 lira yatırmam gerekiyordu. Yaklaşık 2 yıl bu parayı yatıramadım. Ödeyemediğim para, cezasıyla birlikte 4 bin lirayı buldu. Eşim kaçak durumuna düşmüştü. Eşimin annesinin hastalığı nedeniyle Nahcivan'a gittik.

Eşimi sınırda yakaladılar. Ülkesinden dışarı çıkamaz oldu. Yaklaşık 4 bin lira para yatırırsam eşimi ve çocuğumu Türkiye'ye getirebileceğim. Türkiye'ye giriş yapıp, Iğdır'da bir otele yerleştim. Telefonla eş ve dostlarımı aradım ama kimse yardım etmedi.

Yaklaşık 1 aydır kaldığım otele de 840 lira borcum oldu. Otel sahibi borcuma karşılık pasaportuma el koydu. Durumu anlattığım Iğdır Valiliği otele olan borcumu ödedi. Son günlerde hastanede yatıp, kalkıyorum. Ne yapacağım bilemiyorum."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER