banner1579

banner1577

banner1526

banner1499

banner1525

banner1324

banner1581

2020 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır Ücreti Ne Kadar?

Engelli sağlık kurulu raporunun nasıl alınacağı hasta aileleri tarafından merak konularından biridir. Bu raporu almak genel olarak biraz zaman alsa da belli başlı kurallara dikkat ederek engelli sağlık kurulu raporu alma süreci kolaylaştırabilir.

Genel 09.02.2021, 12:27 09.02.2021, 12:33
450
2020 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır Ücreti Ne Kadar?

Engelli sağlık kurulu raporu eğer erken tarihlerde alınmak istenirse kurulun toplanmış olduğu günlerde gerekli tetkikleri yapmanız halinde bu raporun sahibi olabilirsiniz.

Rapor Almak İçin Yapılması Gerekenler

Engelli sağlık kurulu raporu almak için ilk olarak kurulun toplanmış olduğu devlet hastanesine başvuruda bulunmanız lazımdır. Bu nedenle gidilecek hastanenin bu raporu verme yetkisinin olup olmadığının öğrenilmesi oldukça önemlidir. Başvuru yapıldıktan sonra gidilen devlet hastanesinde hastaya birkaç test yapılarak engellilik durumu ölçülür. Çıkan sonuca bağlı olarak hasta eğitim veya maaş gibi çeşitli ayrıcalıklara erişme hakkına sahip olacaktır. Başvuruda bulunan kişinin en az yüzde kırk oranında engelinin bulunması gerekir. Aksi takdirde engelli sağlık kurulu raporu verilmez.

Nasıl Alınır?

Rapor almak için gidilecek olan devlet hastanesini belirledikten sonra yanınızda gerekli olan belgeleri de götürmeniz gerekir. Aynı zamanda başvuru ücretinin de başvuru sahibi tarafından ödenmesi şarttır. Engelli sağlık raporu ücreti ise 200 TL olarak belirlenmiş durumdadır. Bu raporu almak için belgelerin eksiksiz ve doğru olarak tamamlanması gerekir. Belgelerin birinin eksikliği halde ilgili işlemlerin başlatılması mümkün olmayacağından dolayı bu duruma dikkat etmek yerinde olacaktır. Engelli raporu almak için istenen belgeler ise şu şekildedir:

Sağlık başvuru formu

Başvuru sahibine ait olan 5 fotoğraf

Başvuru yapan kişinin kimlik belgesi

Engelli rapor formu

Ve kurum tarafından istenecek olan farklı belgeler

Bu belgelerle birlikte devlet hastanesine gittikten sonra ise danışmada bir form doldurmanız istenir. Bu formu doldurduktan hemen sonra ise size verilmiş olan listede bulunan doktorlara giderek gerekli tetkiklerin yapılması lazımdır. Tetkikler yapıldıktan sonra eğer engelli sağlık kurul raporu verilmesi uygun görülmüşse kişi bu süreçten sonra aynı zamanda engelli maaşı, eğitim maaşı gibi pek çok ayrıcalıktan da yararlanmaya başlayabilir.

Yorumlar (0)