banner1160

200 yaşındaki "burgulu" armut ağacı ilgi çekiyor

- Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde bulunan ve 200 yaşında olduğu tahmin edilen "Burgulu" armut ağacı, sarmaşığı andıran gövde yapısı dolayısıyla Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunca korunuyor - Orman Genel Müdürlüğü tarafından üzerinde "Bu ağaç biyolojik çeşitlilik ve ekolojik denge için doğaya bırakılmıştır" yazılı tabela asılan ağaç, hala meyve de vermesiyle dikkati çekiyor

200 yaşındaki

KASTAMONU (AA) - ÖZGÜR ALANTOR - Kastamonu'da sarmaşığı andıran yapısıyla ilgi uyandıran, 200 yaşında olduğu tahmin edilen armut ağacı, ilgi çekiyor.

Taşköprü ilçesine bağlı Dilek köyü Kuştepe Mahallesi'nde bulunan, yörede "burgulu armut ağacı" adıyla bilinen ağaç, farklı görüntüsüyle dikkati çekiyor.

Tek bir kökten çıkan ama farklı ağaçlara aitmiş gibi gökyüzüne doğru sarmal şekilde uzanan ağacın yapısı, dallara kadar bu şekilde devam ediyor.

Boyu 10, gövdesinin çapı ise yaklaşık 2,5 metre olan "burgulu armut ağacı hala meyve de veriyor.

İl Özel İdaresi tarafından bastırılan "Anıt Ağaçlar" kitabında hakkında bilgi verilen ve 200 yaşında olduğu tahmin edilen ağaç, farklı görüntüsü dolayısıyla Ankara Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından korumaya alındı.

Ağacın gövdesinde ise Orman Genel Müdürlüğü tarafından asılan "Bu ağaç biyolojik çeşitlilik ve ekolojik denge için doğaya bırakılmıştır." yazılı tabela yer alıyor.

Dilek Köyü Muhtarı Kenan Savaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, böyle bir ağacın köylerinde bulunmasının sevindirici olduğunu söyledi.

- "Ağaç bize dedelerimizden kalan bir miras"

Bu tür bir ağacın başka yerde bulunduğunu sanmadığını dile getiren Savaş, "Türkiye'de olmayan bir ağaç türü olduğunu düşünüyorum. Bu ağaç bize dedelerimizden kalan bir miras." dedi.

Savaş, ağacın köyün bir değeri olduğunu vurgulayarak, "Kökten gelen 9 farklı boğum, birbirini sararak yukarıya doğru çıkıyor. Sarmaşığa benzer bu görüntü, farklılığıyla dikkati üzerine çekiyor. Burgulu armut ağacını turizme kazandırmak istiyoruz. Yollarımız yeterince iyi olmadığı için bu konuda zorlanıyoruz. Bu ağacı görmek için gelmek isteyenler, yolun kötü olması nedeniyle gelemiyor." diye konuştu.

Köy sakinlerinden Sadık Balkan da ağacın köyün simgesi haline geldiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Dedem 1960 yılında 103 yaşında vefat etti. 'Bu ağacın ne zaman dikildiğini bilmiyorum' derdi. Yaşı ve nasıl böyle olduğu konusunda köyden kimsenin kesin bilgisi yok. Dedemin çocukluğunda da şekli burguluymuş. Yaşına rağmen de halen meyve vermeye devam ediyor. Bu ağacın meyvesini kendimi bildim bileli yeriz. Meyveleri kış yaklaştığında olgunlaşır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1134

banner1142

banner1127

banner1165