'Gribe yakalanmamak için kapalı ve kalabalık alanlardan uzaklaşın'

Yusuf BAŞTUĞ / ADANA, () - ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Muhsin Akbaba, havalandırma sisteminin iyi olmadığı kalabalık ortam ve kapalı alanların gribal enfeksiyonun artmasınaı...

'Gribe yakalanmamak için kapalı ve kalabalık alanlardan uzaklaşın'

Yusuf BAŞTUĞ / ADANA, () - ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Muhsin Akbaba, havalandırma sisteminin iyi olmadığı kalabalık ortam ve kapalı alanların gribal enfeksiyonun artmasınaı neden olduğunu söyledi.
Havaların soğumaya başladığını ve nem miktarının düştüğünü belirten Prof. Dr. Muhsin Akbaba, bu dönemlerde gribal enfeksiyonların daha çok görüldüğünü kaydetti. Soğuyan havalar nedeniyle yaz aylarına göre ev ve işyerlerinin daha az havalandırıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Akbaba, "Soğuk hava, havalandırmanın iyi olmadığı kalabalık ve kapalı alanlarda daha fazla bulunmamıza neden oluyor. Bu durumda gribal enfeksiyonların görülme sıklığı artıyor. Konutların iyi havalandırılması, kapalı ortamlarda ve kalabalık, toplu yaşam alanlarında fazla zaman geçirilmemesi gerekiyor" dedi.
'HIZLI YAYILIR'
Gribal virüslerin çabuk yayıldığını vurgulayan Prof. Dr. Muhsin Akbaba, şu bilgileri verdi:
"Gribal enfeksiyonlar, virüsü taşıyan hasta kişilerin solunum yolu salgılarıyla yayılıyor. Özellikle toplu yaşanılan kapalı ortamlarda çok hızlı bir şekilde yayılır. Her yaşta görülmesine rağmen, bebekler, çocuklar ve yaşlılarda daha ağır seyredebilir. Grip hastalığı, nezle ve soğuk algınlığına göre daha ağır seyreden hatta bazen ölümlere yol açabilecek bir hastalıktır. Üşüme, titreme, ateş, halsizlik, kırgınlık, iştahsızlık, boğaz ve kas ağrısı, bulantı, geniz akıntısı, gözlerde yanma, kızarıklık ve burun akıntısı gibi belirtiler gösterir. Grip hastalarında kullanılan ilaçlar semptomlara yöneliktir. Bu tedavi hastanın genel bulgularını düzeltmek içindir. Hastalık süresince dinlenilmesi, bol sıvı alınması, ağrı kesici ve ateş düşürücü, solunum yolu salgılamalarını azaltıcı ilaçlar kullanılması gerekir. Enfeksiyona karşı vücudu doğal olarak koruyan C vitamini yönünden zengin meyve sebze tüketilmesi de önerilir."

FOTOĞRAFLI
 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner910

banner826