Gelecek mühendislerin

Dünya, tarihinde hiç bu kadar mühendise ihtiyaç duymamıştı. Nitelikli mühendis ihtiyacı her gün artıyor. Almanya yeni iş kollarında 11 milyon istihdam ihtiyacı ön görüyor. Uluslararası raporlara göre (IAB Forschungsbericht), 2025’de istihdamın yarısından fazlası mühendislik ile karşılanacak. Ancak mevcut iş kollarımızda da %50 düşüş olacak.

Bir habere göre Türkiye’de önümüz yıllarda, kişisel gelişim olmaz ise, 5 milyon kişinin işi tehlikede deniyor. Bana göre maalesef bu iyimser bir rakam.

Önümüz yıllarda kaybolacak ya da ihtiyacı dramatik bir şekilde düşecek iş kollarından sadece bir kaçına göz atalım.

Çağrı merkezi operatörlüğü; Yapay zekalar ile işe alımlar başladı bile, MYA’yı araştırmanızı öneririm. Siri’den çok daha üst düzey sohbet edebilen, mülakatta harika analizler çıkaran bir yapay zeka. Operatörlerin vereceği cevapları yapay zekalar verebiliyor.

Kuryelik; Drone ile teslimatlar yapılacak.

Şoförlük; Tesla önümüz sene sürücüsüz TIR’larını piyasaya sürüyor. Lojistik baştan yapılanacak.

Çiftçilik; Şu an farmbot ile, robot vasıtasıyla, tek toprakta bir çok ürünü ekebiliyorsunuz. Bitkinin doğasına göre programlanmış robotlar, su verme, bakım, biçme gibi işlemleri yapıyor. Başka bir makine da ürünleri kalitesine göre paketleyip etiketini yapıştırıp kuryeye teslim edebiliyor.

Güvenlik Görevlisi;  360 derece kameralar, lazer tarayıcılar, termal kameralar, mikrofon ve uzun menzilli RFID cihazlar ile bu da aşıldı.

Gazetecilik; Yapay zekanın yaptığı ilk haberlerden biri Mart 2014’teki L.A. depremi. Şuan çok daha gelişmiş durumdalar, İngilizceyi akıcı bir şekilde kullanabiliyorlar.

Emek yoğun işler / Ustalıklar; Bu tarz birçok iş robotlar tarafından yıllardır yapılıyor, mesela kaynak işleri. Hem iş güvenliği hem de kalite açısından rakipsizler.

Öğretmenlik; Sanal gerçeklik gözlüğü ile öğrenme biçimleri yeniden şekillenecek. Diyelim ki dersimiz matematik, gözlüğü taktınız ve size ilgili konuyu anlattı, örnekler ile de pekiştirdi. Sonra siz gözünüzde gözlük elinizde dijital kalem ile soruyu sanal tahtada çözmeye kalktınız, gözlük sizin hatalarınızı ve izlemeniz gereken yolu gösterdi. Bunlar artık uygulanıyor.

Endüstri 4.0’a geçişle beraber birçok iş kolu revize edilecek, dijitalleşen Dünya ile beraber her alanda mühendislik eli değmesi gerekecek. Biran önce hazırlıklara başlamamız gerekiyor.

İşsizlik olacak diye sırtımızı çevirip gözümüzü kapatamayız. Sürücüsüz araçlar yaygınlaştığında kargo firmaları şoförlerin gözyaşlarına bakmayacak. Finlandiya şuan hiçbir iş yapmadan 1000 kişiye maaş vererek işsiz insanların tepkilerini ölçüyor ve çözümler üretmeye çalışıyor, ancak bir yandan da Endüstri 4.0 geçişini tamamlıyor. İşsiz kalacaklara sahip çıkıp şimdiden çözümler bulmamız gerekiyor.

Klasik mühendislik dalların hiç biri kalmayacak; makina mühendisi, elektrik mühendisi, inşaat mühendisi tarihe karışacak. Çeşitli mühendislik dallarından birçok yeteneği olan ancak bilhassa bir konuda uzmanlaşmış mühendisler olacak. Şuan Endüstri 4.0’a geçiş için işletmesine robot almış ancak sadece misafir geldiğinde çalıştırabilen işletmelerimiz var. Çünkü tüm Dünya gibi o da robotlardan anlayan nitelikli mühendis bulamıyor.

Mühendis odaları ve mühendis dernekleri bu dönüşümde baş aktör olmaları gerekiyor, bu taşın altına ellerini koymadıkları sürece mühendislere karşı vebal altında kalacaklar. Bu odaları ve dernekleri harekete geçirmeyen mühendisler de tüm halka ve vatana karşı vebal altında kalacaklar.

5 Aralık Dünya Mühendisler Günü nedeniyle mühendis olan ve mühendisliğe gönül veren herkesin günü kutlu olsun.

YORUM EKLE

banner849

banner826