Geçmişten geleceğe çocuklarımız ile bayramlar(4)

GEÇMİŞTEN GELECEĞE ÇOCUKLARIMIZ İLE BAYRAMLAR (4)

Merhaba kıymetli okuyucularım;

Geçen haftaki yazımda; Çocuklarımız ile ilgili bayramlarda Popüler Kültürün Bayramlarımıza Yüklediği Anlamların neler olduğu konusunu maddeler halinde sizlerle paylaşmıştım.

Bugün ise; Çocuklarımız ile ilgili bayramlarda Ne Yapabiliriz? konusunu maddeler halinde sizlerle paylaşacağım.

“Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır.’’ (Kazım İLHAN)

Ne Yapabiliriz?

Aslında pek çok şey yapılabilir. Öncelikle değerlerimize ve kültürümüze sahip çıkabiliriz

Bayramlar ve diğer bütün özel günler bizi biz yapan önemli günlerdir. Bu günlere ait geleneklerin yaşatılması ise bizlerin sahip çıkmasıyla mümkün olabilir.

Çocuklarımıza bazı alışkanlıkları kazandırmak nasıl önce bizim uygulamamız ve onlara model oluşturacak davranışlarda bulunmamızla gerçekleşebilirse burada da önce bizim bazı değerlere sahip çıkmamız ve geleneklerimizin korunmasına ve yaşatılmasına da özen göstermemiz gerekiyor.

Çocuklar yaşamadıkları, görmedikleri, bilmedikleri hiçbir şeyi uygulayamazlar.

Biz ise oturup ‘ah o eski bayramlar’ demek yerine o eski bayramları tekrar yaşatacak şekilde bu değerlerimize sahip çıkmalıyız.

Bizi biz yapan bütün dini ve milli bayramlarımıza sahip çıkmak da kendi geçmişimize, yaşadığımız bu topraklara olan borcumuzdur

Mesela bayramlarda ölmüş yakınlarımızın kabirlerini ziyarete gitmek ilk görevdi. Bugün kaç kişi bunu yapıyor?

Yaşlılar mutlaka ziyaret edilir, hatırları sorulur ve varsa ihtiyaçları karşılanırdı.

Aynı şekilde komşuluk ve mahalle kültürü çok önemliydi. Bütün atasözlerimiz de bu yönde bizi teşvik eden mesajlar içerir.

Komşu komşunun külüne muhtaçtır. • Ev alma komşu al. • Komşu da pişer bize de düşer, vb. Ya da komşuluk hakkı diye bir söz vardı.

Şimdi maalesef yan dairede oturan komşularımızı tanımıyoruz. Bayramlarda bile birbirimizle görüşemiyoruz ve bunun için işlerin yoğunluğunu öne sürüyoruz. Birbirimize saygımızı da yitirdik.

Hoş görüşüz ve en küçük tartışmada şiddete yönelen insanlar olduk. Aynı şekilde milli bayramlarımızda kaç kişi çocuğunu alıp meydanlara gidiyor?

Bizler geçmişimizle ve kültürümüzle pek çok değere sahip olduğumuzun farkında bile değiliz.

Özetle; Sahip olduğumuz imkanlarla mutlu olmaya çalışmak, Büyüklerimizden gördüğümüz değerlere sahip çıkmak, Milli ve dini bayramlarımıza ait gelenekleri uygulamak, Akrabalık ve komşuluk ilişkilerini canlı tutmak, Çocuklarımıza kültür değerlerimizi tanıtmak ve sevdirmek,

• Önce uygulayarak, sonra eğiterek çocuklarımıza doğru örnekler oluşturmak, Önce birbirimizle sonra çevremizdeki insanlarla iyi ilişkiler geliştirmek, İhtiyacı olan insanlara maddi manevi katkıda bulunmak,

• Toplumsal ve sosyal faaliyetlerde bulunmak ve desteklemek, gibi pek çok konuda çalışmalar yapmak bu değerlerimize sahip çıkmak bakımından önemlidir.

Kaynak; Gelişim Akademisi.

TOPLUMUN VE AİLENİN EN BÜYÜK İLACI DOĞRU İLETİŞİMDİR.

Sizlerin düşünce ve duygularınız benim için önemli; Paylaşmak ve paylaşılmasını istediğiniz konularınızı bekliyorum. Saygılarımla.

Tüm İslam Alemi ve Ülkemizde Ramazan Bayramının Ailece şeker tadında geçmesini temenni ederim. İyi Bayramlar.

Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim. Hoş çakalın.

Kilhan61@hotmail.com KAZIM İLHAN

SOSYOLOG VE AİLE DANIŞMANI

YORUM EKLE

banner650

banner826