banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

24.02.2019, 10:14 360

GAZİNO KÜLTÜRÜ...

Geçmiş yılların en gözde mekanları gazinolardı.
İşte bunlardan biri de Samsun'daydı. Bundan 60-65 sene önce bugünkü Samsun Parkı'nın içinde bulunan çocuk bahçesinin olduğu yer, Zihni'nin Gazinosu'ydu. Burası oldukça büyük bir bahçeydi. Dört kişilik beyaz örtülü masaların etrafındaki sandalyelerde oturan dinleyicilerin çoğunluğu, Samsunlu ailelerden oluşurdu. Haftanın belli geceleri buraya gelenler, günün yorgunluğunu müzik eşliğinde atardı.
Sahnede Türkiye'nin en büyük ustaları olan udi Selahattin Erköse ve kemani Ali Erköse'nin eşliğinde Samsunlu solistler dinleyicilere adeta müzik ziyafeti çekerdi. Zaman zaman Türkiye'nin en ünlü ses sanatçıları da bu gazinoda sahne alır ve o geceler gazino daha da kalabalık olurdu. Çocukluk yıllarımızda rahmetli babam, bizleri pek çok defa götürmüştü bu nezih gazinoya...
Adeta burası 50-60 bin nüfuslu Samsun'un eğlence ve dinlence yeri gibiydi. Gençlik yıllarımızda İstanbul'a gittiğimizde de sıkça giderdik gazinolara.
İşte o günlerin meşhur gazinolarından birkaç tanesi; Çakır (daha sonra çakıl oldu) Tepebaşı, Maksim, Kazablanka, Küçükçiftlik, Kristal aklımda kalanlar...
Gazinoların girişlerinde yanıp sönen büyük neon ışıklarda, çoğunlukla assolistlerin isimleri yazardı.
Buralarda Müzeyyen Senar, Behiye Aksoy, Zeki Müren, Hamiyet Yüceses, Perihan Altındağ Sözeri, Sabite Tur Gülerman gibi Türk Sanat Müziği'nin en büyük ustaları sahne alırdı.
Bunların arkasında ise klarnet Şükrü Tunar, tanburi Selahattin Pınar, yaylı tamburda Ercüment Batanay, kemani Hakkı Derman, kanuni Kadri Şençalar gibi daha pek çok saz sanatçısı solistlere eşlik ederdi.
Gazinolara orta halli bir memur ailesi bile bir cumartesi akşamı rahatlıkla gidebilirdi. Yani ödenen para herkesin bütçesine uygun miktardaydı.
Gazinolar, en az parayla en çok eğlenilen yerlerin başında gelirdi. 
O günlerin gazinoları unutulacak gibi değildi seyirciler de gazino kültürünü benimsemiş o kültür ile yetişmiş insanlardı. Yaşamımızda televizyon devreye girince; gazino kültürü de yok oldu gitti.
Artık günümüzde bunların yerlerini tavernalar, gece kulüpleri, diskolar aldı.
İstanbul'da gece yaşamının en ünlü yerlerinden olan Laila'da, Reina'da eğlenenleri bazen TV programlarında görüyoruz.
Yüzlerce kişinin tıkış tepiş doldukları mekanlarda, oldukları yerde el kol hareketleriyle tepinenlerin eğlencesine bir türlü akıl erdiremiyorum. Hele bir de buna benzer yerlerdeki tabak kırma saçmalığına, yine köpük banyosu diye güya eğlence olan başka bir saçmalığa da şaşıp kalıyorum. Bunun neresi eğlence ise...
İşte sizlere geçmiş günlerin gazinolarından biraz olsun bahsetmeye çalıştım.
Esenlikler dileğiyle...

Yorumlar (0)
24°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 09 Temmuz 2020
İmsak 03:04
Güneş 05:03
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:17
Yatsı 22:06