banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

“uyum Ve Davranış” Konferansı

banner1357

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Elemanından Öğr. Gör. Şehnaz Yılmaz tarafından “Uyum ve Davranış” ve Öğr. Gör. Pınar Gün tarafından da “Çocukla İletişim” konulu konferanslar GAÜN Sosyal...

GAZİANTEP 14.04.2014, 17:18
21
“uyum Ve Davranış” Konferansı
banner1353
banner1375
Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Elemanından Öğr. Gör. Şehnaz Yılmaz tarafından “Uyum ve Davranış” ve Öğr. Gör. Pınar Gün tarafından da “Çocukla İletişim” konulu konferanslar GAÜN Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Toplantı Salonunda düzenlendi.

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Pınar Gün, çocuklara doğru ve etkili mesajlar verebilmek için nasıl iletişim kurulacağını bilmek ve bazı kurallara dikkat etmek gerektiğini söyledi.

Çocukla sağlıklı iletişim kurabilmek için; çocuğu kabul etmek, kendini çocuğun yerine koyarak düşünmek ve dürüst olmak gibi kurullara uyulması gerektiğini ifade eden Öğr. Gör. Gün, bedensel dinleme ve bedensel dikkatin çocukla iletişim kurmada çok önemli bir faktör olduğunu vurguladı. Öğr. Gör. Gün, “Çocuklarımızla, kızmadan, aşağılamadan, yargılamadan, sorgulamadan sevgiyle iletişim kurmamız gerekmektedir. Onlara önemli ve değerli olduklarını hissettirmek çok önemlidir. Ayrıca yapabilecekleri küçük sorumluluklar vererek, onları cesaretlendirmeli ve başarılarını takdir etmeliyiz” dedi.

Çocukların, yaşları ilerledikçe toplum kurallarını öğrenmeye başladığını belirten Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Şehnaz Yılmaz, “Çocukların yapmak istediği davranışlarla, toplumun kendisinden yapmasını beklediği davranışlar farklı olabilir. Çocuklar bu iki durum arasında denge kurmaya çalışırlar. Bu dengeyi kurmada başarılı olmuşlarsa, topluma uyum sağlamış olurlar. Ancak çocuklar, bu dengeyi kolaylıkla kuramazlar ve zaman zaman başarısız olurlar” diyerek, bu uyumsuzlukların çocuğun gelişim evreleri dikkate alındığında doğal karşılanması gerektiğini söyledi.

Çocuklarda karşılaşılan başlıca uyum ve davranış bozuklukları hakkında bilgi veren Öğr. Gör. Yılmaz, “Alt ıslatma ve kaka kaçırma, parmak emme ve tırnak yeme, inatçılık, saldırganlık, yemek yeme sorunları, yalan söyleme, çalma ve içe kapanıklık çocuklarda karşılaşılan başlıca uyum ve davranış bozukluklarıdır” diyerek, okulöncesi dönemde görülmeyen yalan söyleme ve çalma problemlerinin aileleri tedirgin ettiğini belirtti.

Yorumlar (0)
28°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 04 Temmuz 2020
İmsak 03:00
Güneş 05:00
Öğle 12:44
İkindi 16:44
Akşam 20:18
Yatsı 22:09