tatmix

samsunsurucukursu

5s

izosam


Funda Furtun’dan SMG’ye Özel Açıklamalar! Tam Kapanma Sonrası O Tehlikeye Dikkat Çekti

WhatsApp Image 2021-05-10 at 15.24.40 (1)
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Funda Furtun’dan SMG’ye Özel Açıklamalar! Tam Kapanma Bu Değil Samsun Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Funda Furtun, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan ‘tam kapanma’ sürecinin istedikleri gibi olmadığını söyledi

Samsun Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Funda Furtun, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan ‘tam kapanma’ sürecinin istedikleri gibi olmadığını, normalleşme sürecini, kademeli olarak gerçekleştirilmesini ve aşılamanın süratle yapılması gerektiğini ifade etti.

WhatsApp Image 2021 05 10 at 15.24.40 Ana Manşet

“İNSANLARIN YÜZDE 60′ ÇALIŞIYOR”

Samsun Canlı Haber TV’de Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Dilber Bahadır ile ‘Gündem Özel’ programına konuk olan Dr. Furtun, koronavirüsteki son durumu ve tam sürecini değerlendirdi. Tam kapanma sürecinin istedikleri gibi olmadığını belirten Başkan Dr. Furtun, “Biz kapalı ortamda insan yoğunluğunun azalmasını istedik. Bunun için de acil, zaruri ihtiyaçlar dışındaki üretimin durması gerektiğini, bunu yaparken de halkımızın mağdur olmaması için, ekonomik ve sosyal desteğin muhakkak verilmesi gerektiğini söyledik. Ama şu anda maalasef şu anda insanların yüzde 60’ı hala çalışmaya devam ediyor. Tam kapanma süreci zamanında yapılmadı. Alınan kararlar ise bizim istediğimiz kararlar değil” dedi.

WhatsApp Image 2021 05 10 at 15.24.40 1 Ana Manşet

“AÇILMA GÖÇÜ YAŞANACAK”

Tam kapanma sürecinin ardından insanların evlerine dönmesiyle birlikte vaka sayılarının artışa geçebileceğini belirten Başkan Dr. Furtun, “Bir kapanma göçü yaşandı, bir de açılma göçü yaşanacak. İnsanların dönüşü ile beraber vaka sayılarının tekrar atmaya başlayacağını düşünüyorum. Vaka sayıları elbette ki düştü. Her tedbir bir düşüşü getirecektir. Ama bunu mukayese edebilmek için test sayılarını eşit tutmamız gerekir. Test sayılarını eşitlerseniz düşüş anlamlı olur. Arzu edilen vaka sayısını 5 binin altına indirmek. Ama asıl olması gereken 800’ün altına indirmektir. Vaka sayılarının düştüğü noktada, kapanmayla beraber aşılamanın da hızlı yapılması gerekiyordu. Aşı şu anda yok. Biontech aşısı var, Sinovac aşısı için de sadece 2. dozlar randevuyu alabiliyor. Aşılamayı hızlı bir şekilde yapabilseydik de, kapanmanın bir amacı olabilseydi” ifadelerini kullandı.

ÖNCELİKLER İYİ BELİRLENMELİ

Bir önceki normalleşme süreçlerinden ders alınması gerektiğini belirten Başkan Furtun şunları söyledi, “Önceliğimizin turizm olduğunu söylediler ama bence önceliğimiz eğitim. Aşılamada önceki grupları iyi değerlendirmemiz lazım. Bir an önce öğretmenlerimizi aşılamak ve eğitime başlamak lazım. Açılma kademeli olmalı. Birden bire her şeyin normalleştiği algısı yaratılmamalı. Söylenen ve yapılanlar muhakkak ilerisi düşünülerek, sağlığımızı düşünülerek planlar yapılmalı. Ekonomik kaygılar ile yapılmamalı. Pandemiyi kontrol etmenin en önemli aşılamadır. Özlük hakları açısından sağlık çalışanları sıkıntılılar. Halkımızda salgın bitti algısı oluşmaması gerekir. Tedbirler devam etmesi ve süratle aşılamanın yapılması gerekir.”


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir