doğa yataks cemre
 
5s dikey arslan bilgi

Funda Furtun’dan Çağrı Var! ‘Bir An Önce Başlamalı’

Daha Fazla Göster

Funda Furtun’dan Çağrı Var! ‘Bir An Önce Başlamalı’ Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun pandemiyle mücadele edildiği bir dönemde grip aşısının da acilen başlaması gerektiğini dile getirdi

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun, grip aşılarının geldiğini ancak hangi hastalara aşılamanın yapılabileceği konusunda belirsizlikler olduğunu belirterek ” Daha önce bu konuda bayağı sıkıntılar yaşamıştık. Grip aşıları en önemli silahımız. Bir an önce aşılama başlamalıdır” dedi.

WhatsApp Image 2021 10 07 at 14.41.42 Ana Manşet

MÜCADELE SÜRECEK

Samsun Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Samsun Şubesi İstanbul Aile Hekimliği platformunun bir günlük iş bırakma eylemini destekledi. Samsun Tabi Odası Toplantı Salonu’nda yapılan açıklamada Başkan Dr. Funda Furtun, Sağlık Emekçileri Sendikası Başkanı Aysel Ocak ve Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Metin Turutoğlu mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

WhatsApp Image 2021 10 07 at 14.41.40 Ana Manşet

NETLİK KAZANMALI

Kontrollü normalleşmeyle birlikte maske ve mesafe kuralının hiçe sayıldığını ifade eden Başkan Furtun, “Malumunuz sonbahar mevsimindeyiz. Artık grip virüsünün etkisini göstermeye başlayacağı bir döneme giriyoruz. Bir yandan da pandemi var. Grip aşıları geldi. Depolarda bekliyor. Ama henüz kimlere yazılacak hangi hasta kategorisinde aşılama yapabileceğiz? Bunlarda bir netlik yok. Daha önce bu konuda bayağı sıkıntılar yaşamıştık. Bu nedenle konunun acilen çözülmesi gerekir. Bir an önce aşılamanın başlaması ve tanımlamaların yapılması gereklidir. Maske ve mesafe uyumu azaldı. İnsanlar oldukça, rahatladılar. Kapalı ortamlarda dahil maske takmıyorlar. Geçen sene maske kuralına uymak belki de vaka sayılarını düşük tutmuştu ama bu sene daha fazla olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle de grip aşılarının önemi daha da artıyor bu sene” dedi.

YAMALI BOHÇAYA DÖNDÜ

Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’ne yönelik ortak basın açıklaması yapan, Sağlık Emekçileri Sendikası Başkanı Aysel Ocak ve Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Metin Turutoğlu şunları söyledi: “ASM çalışanlarının iş güvencesini tamamen ortadan kaldıran, ücretlerini ve kazanılmış haklarını gasp eden, görüş ve düşünce açıklama özgürlüğünü ortadan kaldıran ‘ceza yönetmeliğine karşı başlattığımız mücadele yönetmelik geri çekilene dek sürecektir.Sağlık yönetimi uzun süredir yamalı bohçaya dönüştürülmüş durumdadır. Tepkiler üzerine aşı ek ödemeleri düzenlenmesinde geri adım atan Bakanlık yeni düzenlemesiyle de sahada yaşadığımız sorunları çözmemiş, ek ödemelerdeki adaletsizliği ortadan kaldırmamıştır. İstediğimiz her yeni güne yeni bir ekleme-çıkarmayla uyanmak değildir, bu akıldışı ceza yönetmeliğinin tamamen feshedilmesidir. r. Bugün olduğu gibi bizler yine alanlarda olmaya, eleştirilerimizi ve taleplerimizi haykırmaya devam edeceğiz. Yönetmelik geri çekilinceye ve birinci basamak alanında taleplerimiz doğrultusunda düzenlemeler yapılıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz.Tüm giderlerinin kamudan karşılandığı, uygun nitelikte kamusal binalarda, koruyucu sağlık hizmetlerini önceleyen, sağlık çalışanlarının ekip anlayışı ile ve bölge tabanlı hizmet sunabilmesi olanaklarının yaratıldığı birinci basamak sağlık hizmeti sunduğumuz çalışma koşulları istiyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir