banner1518

banner1365

banner1526

banner1499

banner1334

banner1324

22.10.2020, 08:07 523

Fıkralık işi devlet yaparsa...

Samsun'da trafik akışının
en yoğun yaşandığı bölgelerden 
olan Yeşilkent'teki köprülü kavşak,
eşi ve benzeri
ancak Karadeniz'de görülebilen
yapılardan biridir...
Karadenizli;
kıvrak zekasıyla
sorunların üstesinden gelebilmek için
bilimsel bütün
verileri altüst ederek,
sorunu çözer...
Ve sonunda bu yapılar da
haber konusu olur!..
Ama bu kez, işin içinde
şahıs değil,
devlet kurumu vardır...
Yeşilkent'teki köprülü kavşak,
trafiğin yoğunluğuna
çözüm için yaplmıştı ama
şimdi bir "sorun" 
yumağına dönüştü...
Okullar,
tam olarak eğitim-öğretime açıldığı
dönemlerde, köprülü kavşak
lunaparktaki çarpışan oto
pistinden farksızdır...
Önceki gün de zincirleme
kaza meydana gelen
Yeşilkent Köprülü Kavşağı,
artık Samsun'un gündeminde...
Öyleyse, yardımcı olmak amacıyla
uzman bir arkadaşımın
adını vermemem koşuluyla
hazırladığı raporu,
sizlerle paylaşmak istiyorum:
"Samsun İlkadım İlçesi'nde yer alan Yeşilkent (Derecik) Köprülü Kavşağı 2017 yılında trafiğe açılmıştır. Kavşağın kuzey – güney istikametindeki kolları, Samsun’u, Ankara ve İstanbul’a bağlayan şehirlerarası karayolu üzerindedir. Doğu batı ekseni ise Samsun Çevre Yolu ve Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı üzerine oturmaktadır. 

Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı, Samsun’un hızlı gelişen Atakum İlçesi'nde kent lekesini büyük ölçüde kapsayan yarı çevre yolu niteliği taşıdığı için Ondokuzmayıs, Bafra gibi büyük batı ilçeleriyle Sinop’a uzanan şehirlerarası karayolunun fiili taşıyıcısı niteliğindedir.
Bu köprülü kavşak, eski Samsun diye tabir edebileceğimiz şehir merkeziyle yeni Samsun niteliğindeki Atakum bölgesini birbirine bağlayan iki koridordan güneydeki kol üzerindedir.

Yeşilkent Köprülü Kavşağı'nın geometrik yapısı, trafik mühendisliği standartlarına son derece aykırı sert virajlar içermektedir. Ankara yolundan, Atakum’a sola dönüş kolu ve (hem Atakum hem de kuzey koldan) çevre yoluna dönüş kolu sert dönüşler barındırmaktadır. Bu dönüş kollarına giren trafik, geliş kollarındaki işletme hızının fiilen yüksek olması nedeniyle, geometrik açıdan kusurlu bu dönüş kollarında sıkça kazalara sebep olmaktadır.  

Geometrik hatalardan birisi de çok şeritli gelen kolların kavşağa girişte boğumlanarak daralmasıdır. Bu durum, trafik güvenliği için büyük sorunlar yaratmakta, ilave olarak zirve saatlerde kavşakta trafik sıkışıklığına sebep olmaktadır.
Kavşakta yapılan en temel hata, trafik akışının en yoğun olduğu istikametlerden ikisinin (Atakum – Çevre yolu ve Ankara – Atakum) düşük kapasiteli tasarlanmasıdır.
Karayolları, kendi yol ağında olan çevre yolu ve Ankara Yolu üzerindeki akışı sağlamaya öncelik vermiştir. Yerel trafik yükünü ve akış kapasitesini dikkate almamış, adeta kendi işini gördükten sonra, şehrin trafik sorunlarını ihmal etmiştir.

Bu kavşağın ideal çalışması için dört kollu yonca modeli uygundur. 
Buna uygun kamulaştırma yapıl(a)mamıştır. Özellikle kamulaştırma ihtiyacı duyulan bölgelerde eski Yeşilkent Belediye Başkanı'nın kişisel ya da yakınlarının arazilerinin bulunması, bunun en önemli sebeplerinden birisidir.
Proje tasarımındaki diğer bir kısıt, kavşak havzasında yer alan Mert Irmağı yatağıdır. 
Çevre yolu üzerinde 350 metre mesafede kalan Otogar Kavşağı ve Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı'nda 200 metre mesafedeki Cumhuriyet Caddesi dönel kavşağı da proje tasarımını kısıtlamaktadır.
Bütün bu kısıtları çözecek biçimde yeni bir planlama yapmak yerine mevcut fiziksel şartlara sığmaya çalışılmış; sonuçta zorlama bir trompet kavşakla bugünkü tablo ortaya çıkmıştır. 

Bu kavşak, Samsun’un en büyük iki ilçesi Atakum ve İlkadım’ı birbirine bağlamaktadır. Bu ilçelerden Atakum’da binde 62 ve İlkadım'da ise binde 19 oranında nüfus artışı vardır.
Batı Çevre yollarının yapımı, kısa vadede söz konusu değildir. Bu nedenle Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı'nın fiili çevre yolu rolü, uzun bir süre devam edecektir. Bafra – Sinop istikametine doğru artan şehirlerarası karayolu trafiği, bu kavşağın kapasitesini giderek daha da zorlayacaktır.
Yapımı planlanan şehir hastanesi, Atakum istikametinden trafik çağıracaktır. Buna ilave olarak şehir hastanesinin planlandığı bölgede artacak kentleşme, çevre yolunun trafiğini artıracaktır. Samsun şehir lekesinin çevre yolunun güneyine taşmasıyla beraber önümüzdeki 10 yıl içinde şehir içi ekspres yol haline gelecektir.
Bütün bu sorunlar zaten kapasite yetersizliği yaşayan kavşağın ürettiği sorunları daha da artıracaktır.
İdeal çözüm, kamulaştırma yapılarak kavşağın yonca biçiminde çalıştırılacak şekilde yeniden yapımıdır. Ancak bunun maliyeti çok yüksektir.
İkinci çözüm, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’nı üstten bir viyadükle çevre yoluna bağlayarak, ana akım trafiği virajlardan kurtarmaktır. 

Ankara yolunda güney koldan Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı'na dönüşleri nispeten azaltmak için takriben 4 km kadar güneyde kalan Toybelen Sanayii kavşağından Atakum – Sinop istikametine gidecek trafik yönlendirilebilir. Adı geçen kavşağın biraz geliştirilmesi ve Toybelen Sanayi Yolu – Çobanözü istikametinde yol standardının iyileştirilmesi halinde Yeşilkent Köprüsü'nden dönen trafik kısmen azalır. (Bu yol, özellikle ağır vasıtalar ve şehirlerarası otobüsler için zorunlu hale getirilmelidir.)
Öte yandan Makromarket AVM’nin yanındaki yollarda iyileştirme yapılırsa, İlkadım İlçesi Barış Bulvarı üzerinden Ankara Yolu (kuzey) tarafına gitmek isteyen trafik buradan geçirilebilir."

Her konuda bilmişin
çok olduğu şehirde,
belki birileri,
bu raporu değerli bulur da
Samsun bu ayıptan kurtulur...
Elçiye zeval olmaz!..

Yorumlar (1)
cevdet 1 hafta önce
Batı çevre yolu neden yapılmıyor herşeye para var ona yok mu sahipsiz şehir Samsun