doğa calven cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Faydaları Saymakla Bitmiyor! Sumak Suyu Neye İyi Gelir?

Faydaları-Saymakla-Bitmiyor!-Sumak-Suyu-Neye-İyi-Gelir
Daha Fazla Göster

Faydaları Saymakla Bitmiyor! Sumak Suyu Neye İyi Gelir?  Sumak koronavirüs duyduğumuz bitkiler arasında yer alıyor. Sumak suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? Sumak suyu içmenin ve sürmenin saç ile cilde yararları nelerdir? İşte sumağın bilinmeyen faydaları…

Sumak suyu kendine has aroması ile çok önemli bir baharat suyudur. Sağlığa faydalı olan sumak suyu genellikle alternatif tıpta da sıklıkla kullanılır.

Sumak Suyu Faydaları Nelerdir?
Sumak suyu ve ya sumak çayı düzenli olarak tüketildiğinde mide problemlerini önlemeye de yardımcı olabilir. Ayrıca sumak suyu ağızda ortaya çıkan yaraların da hızla giderilmesini sağlar.

Düzenli sumak suyu içildiği takdirde hazımsızlık da önlenmiş olur. Ayrıca sumak suyu cildin korunmasında da çok önemli bir yere sahiptir. Kalbi destekleyen sumak suyu karaciğeri de korur. Yapılan araştırmalara göre sumak suyu kandaki kolesterolü de düşürmektedir.

Vücudu toksinlerden arındıran sumak suyu kanser hücreleri ile savaşır. Böylece sumak suyu kanser hücrelerinin de tüm vücuda yayılmasını önlemektedir. Sumak suyu sık tüketildiği takdirde vücuttaki iltihaplanmayı çözecektir. Deri iltihabı ve solunum bozukluklarını da gideren sumak suyu pek çok hastalığa iyi gelir.

Ateş ve iltihaplanma gibi sorunları gideren sumak suyu soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkları da kısa sürede önleyebilir.

Sumak Suyunun Saç İle Cilde Yararları Nelerdir?

Sumak suyunun saç ve cilde pek çok yararı bulunmaktadır. Cildi koruyucu özelliği olan sumak suyu anti- inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Cilt sorunlarının tedavisinde kullanılan sumak suyu yaraların da hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır. Sumak suyu günümüzde soğuk su ile karıştırılarak içildiği gibi yüze de sürülebilir. Lübnan asıllı olan sumak suyunun kullanımları gün geçtikçe artış göstermiştir. Sumak suyu pek çok hastalığı önlerken doğal bir şifa deposudur. Ayrıca sumak çayı cildi tazeleyerek cilde parlaklık kazandırmaktadır.

Sumak Suyu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Sumak suyu oldukça faydalı olan bitki sularından bir tanesidir. Sumak suyunu bayanlar adet dönemlerinde kullanabilirler. Böylece sumak suyu adet ağrılarını kısa sürede azaltacaktır. Düzensiz adet yaşayan kadınlar sumak suyunu kullanabilirler. Adet döneminden önce ve adet dönemi sırasında sumak suyu rahat bir şekilde kullanılır. Sumak suyu tüketildiğinde regl ağrılarının da azaldığı görülmektedir.

İdrar söktürücü özelliği olan sumak suyu vücudun idrar üretmesini sağlar. Sumak suyu sayesinde vücuttan toksik maddelerin atılmasını sağlar. Sumak suyu çoğu zaman ağrılı idrar ve mesane iltihaplarını da geçirmektedir. İdrara çıkarken sorun yaşayan kişiler sumak suyunu tüketebilirler.

 

Sumak suyu vücutta detoks etkisi yaratmaktadır. Günümüzde sumak suyu içmek sağlık için önem taşır. Özellikle sindirim ve dolaşım sistemi iyileştirmeleri için sumak suyu tüketilmelidir.Türkiye genelinde yaygın olarak kullanılan sumak suyu pek çok hastalığın iyileşmesi için etkilidir. Sumak suyu tüketildiğinde saçtaki kepeklenme sorununun önüne geçilirken cilt de parlaklık kazanır.

İbn-İ Sina (980-1037), Eşref bin Muhammet (15- yy), Hekim Nidai (16. yy), Salih bin Nasrullah (17. yy), Şerafeddin Mağmumi (1910’lar) sumağı çeşitli rahatsızlıkların tedavileri için kullanmışlardır.

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir