doğa calven cemre
 
5s dikey akın bilgi

Fatih Türkel: “Seneye Bafra Ovası’nda Çeltik Ekecek Çiftçi Bulamayacaksınız”

fatih-turkel-celtik-1711-d
Daha Fazla Göster

Fatih Türkel: “Seneye Bafra Ovası’nda Çeltik Ekecek Çiftçi Bulamayacaksınız” CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, çeltik üreticinin mahsulünün elinde kaldığını belirterek, hükümete çağrıda bulundu

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, çeltik üreticinin sorunlarının arttığını, girdi maliyetleri nedeniyle üretemez olduklarını belirterek, “TMO piyasayı dengelemek için derhal alıma başlasın. Aksi taktirde seneye Bafra Ovası’nda çeltik ekecek çiftçi bulamayacaksınız” dedi.

WhatsApp Image 2021 11 17 at 18.33.06 Ana Manşet

SORUNLARI DİNLEDİ

Başkan Türkel, CHP Bafra İlçe Başkanı Vahit Perçin ve yönetim kurulu üyeleri Bafra İlçesi’nde Kuşçular ve Doğanca mahallerinde üreticilerle bir araya geldi. Sorun, talep ve istekleri dinleyen Başkan Türkel ve beraberindekiler, istişarelerde bulundu.

WhatsApp Image 2021 11 17 at 18.33.06 1 Ana Manşet

ÇİFTÇİNİN BORCU VAR

Çeltik üreticisinin zor günler geçirdiğini ifade eden Başkan Türkel, ” AK Parti çeltik üreticisini bitirmiş. Bundan 1 yıl önce çeltik fiyatı 4,50 lirayken bu yıl üretici 4.30 TL’ye satamıyor. Geçen yıldan bu zamana mazot yüzde 35 ilaç ve gübre fiyatları yüzde 300 artmış. Maliyetler ortalamada iki katına çıkmışken bu sene çeltik eken çiftçi perişan durumda. Kooperatifler çeltiği ortaklarından sınırlı miktarda alıyor. TMO çeltik almıyor. Çiftçinin piyasaya bir sürü borcu var Konuşurken mangalda kül bırakmayan iktidar temsilcilerine sesleniyorum; Gelin buradaki cefayı çileyi gözünüzle görün” dedi.

WhatsApp Image 2021 11 17 at 18.33.13 Ana Manşet

“TMO DERHAL ALIMA BAŞLAMALI”

“Seçim dönemlerinde gelip oy istediniz ,köylü size güvendi oy verdi AK Parti’yi bu bölgede birinci yaptı. Sizin hiç vefanız yok mu?” diyen Türkel, şunları söyledi: “Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye Bafra’dan sesleniyoruz; Daha ne bekliyorsunuz? Çeltik üreticisinin mahsulü elinde kaldı. Hükümet olarak gerekeni yapın. Toprak Mahsulleri Ofisi piyasayı dengelemek için derhal alıma başlasın. Aksi taktirde seneye Bafra Ovasında çeltik ekecek çiftçi bulamayacaksınız.”

DAHA FAZLA SAMSUN HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir