doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Evdeki Herkes Pozitif, Siz Negatifseniz Dikkat! İşte Bilimsel Nedeni

evdeki-herkes-pozitif-siz-negatifseniz-dikkat.jpg-12
Daha Fazla Göster

Evdeki Herkes Pozitif, Siz Negatifseniz Dikkat! İşte Bilimsel Nedeni Kendiniz yaşadığınız veya etrafınızdan sıkça duyduğunuz akıllarda bir soru işareti olan “koronavirüse yakalanan kişilerle aynı evde yaşamasına rağmen neden bazılarına virüs bulaşmıyor” konusuna bilim insanları açıklık getirdi. İşte merak edilen bu konunun detayları

Koronavirüs zaman zaman aynı evde yaşayan bireylerden bazılarını es geçebiliyor.

Aynı evde yaşadığı ebeveyn yada akrabaları korona olmasına rağmen hastalığa yakalanmayanlar bu nasıl oluyor merak ediyordu.

Yapılan bir araştırma “Evde herkes koronavirüs oldu ama bana bulaşmadı” diyenlerin sırrını ortaya çıkardı.

İngiltere’de bilim insanları aynı evde yaşadığı bütün aile fertleri koronavirüs olmasına rağmen semptom göstermeyen ve negatif test sonucu elde eden bireylerin “Boş enfeksiyon” deneyimi yaşadığını tespit etti.

SEBEP T-HÜCRELERİ

London College Üniversitesi’nde görevli olan ve araştırmayı yürüten Leo Swadling, şu bilgileri verdi:

“Herkesin yakın çevresinde duyduğu bu kişilerin neden koronavirüs olmadığını inceledik. Fakat bu insanların genel olarak virüsle temas edip etmediğini ya da vücudun doğal yollarla virüsü yenip yenmediğini bilmiyorduk.”

Bilim insanları İngiltere’de salgının ilk dalgasında görevli sağlık çalışanlarının kan değerlerini inceledi. Araştırmada Covid-19’a yoğun maruz kalan 58 kişinin koronavirüs testinin negatif çıktığını tespit eden uzmanlar fakat bu kişilerin T-hücresinde bir artış meydana geldiği tespit edildi.

Bu artışın koronavirüse maruz kalmamış kişilere oranla daha yüksek olduğu belirtilirken, “Bu araştırma bize insanlardaki T-hücrelerinin önceki hastalıklardan ve gripten dolayı bir hafızası olduğunu ve dolayısıyla insanları Covid-19’dan da koruduğunu düşündürüyor.” açıklaması yapıldı.

“ABORTİF ENFEKSİYON”

Araştırmacılar, insanların bir kısmında virüs vücutlarına girmesine rağmen bağışıklık sistemi tarafından erken aşamada temizlendiğini ortaya çıkardı. Buna göre T hücreleri olarak adlandırılan bağışıklık sistemi savunması, virüse hemen müdahale ederek “abortif enfeksiyon” adı verilen durumu gerçekleştiriyor.

“YILLARCA İNSANI KORUYABİLİR”

Koronavirüsün yayılmasının başında T-hücrelerinin bu virüsü fark ederek vücudu uyardığını açıklayan Reading Üniversitesi’nde görevli Alexander Edwards, şöyle konuştu:

“Bu araştırma bize bağışıklık sistemini aktive edecek fakat semptom göstermeyecek kadar virüse maruz kalanların sonuçlarını gösterdi.”

Bilim insanları T-hücresine yönelik bir aşının gelecekte benzer hastalıkları engelleyebileceğini dile getirdi

DAHA FAZLA KORONAVİRÜS HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir