Gayrimenkul vergisi, evlerden arazilere kadar milyonlarca mülk sahibini ilgilendiren bir vergi türüdür. 2024'ün ilk taksit ödeme süreci 1 Mart'ta başladı ve 31 Mayıs'a kadar devam edecek. Yani, geri sayım başladı.

VERGİ HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Emlak vergisi değeri, belediyeler tarafından 4 yılda bir yapılan değerlendirme komisyonları tarafından belirlenir. En son değerler 2022-2025 dönemi için belirlendi. Ara yıllarda, rayiç değere yeniden değerleme oranının yarısı eklenir. Yeniden değerleme oranı yüzde 58.46 olarak duyuruldu ve bu yıl yüzde 29.23 artış yaşandı. Yeniden değerleme oranı eklenerek emlak vergi değeri hesaplanır.

GEÇEN YIL BİR EV ALDIM, VERGİ NE ZAMAN ÖDENİR?

Gayrimenkul alanlar, aldıkları yılın sonuna kadar bulundukları ilçenin belediyesine bildirim yapmalıdır. Tapu tescil tarihi yılın son üç ayında gerçekleşmişse, tescil tarihinden itibaren 3 ay içinde bildirim yapılabilir. Süresinde beyanda bulunmayanlara cezai işlem uygulanır. Bu yıl, 2023 yılında gayrimenkulü olanlar ve yeni bir gayrimenkul alanlar vergi ödeyecek.

Cezası 10 kat artıyor! Bayram sonrası işaret edildi Cezası 10 kat artıyor! Bayram sonrası işaret edildi

EVİNİZİ NİSAN AYINDA SATTINIZ, VERGİ YİNE VAR MI?

Bu yıl gayrimenkulünü elden çıkaranlar, o yıla ait vergiyi tamamen ödemekle yükümlüdür. Tapu devrinden önce tüm yılın vergisi ödenmelidir. Bu yıl evini satanlar, gelecek yıl vergi ödemezler.

TEK EV SAHİPLERİ MUAF MI?

Emlak Vergisi Kanunu'na göre, geliri olmayanlar veya gelirleri sadece sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıkla sınırlı olanlar, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri, brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olduğunda (intifa hakkı da dahil), bu meskenler için vergi oranı sıfıra düşer. Birden fazla eve sahip olanlar muafiyetten yararlanamazlar.

MUAFİYETTEN NASIL YARARLANILIR?

Muafiyetten yararlanmak için ilgili belediyeye dilekçe vermek yeterlidir. Gerekli belgelerle birlikte belediyeye başvurulabilir. Şartları sağlayanlar için muafiyet sağlanır.

İADE ALMAK MÜMKÜN MÜ?

Muaf olduklarını bilmeyerek vergi ödeyenler, son 5 yıla ait vergiyi geri alabilirler. Bunun için vergi birimine başvurarak "düzeltme dilekçesi" vermek gerekir. Belediye, başvuruyu değerlendirip cevaplamakla yükümlüdür. İstek reddedilirse belediye başkanlığına itiraz edilebilir. Yazılı reddedilme durumunda, Vergi Mahkemesi'nde dava açılabilir.

ÖDEMELER NEREYE YAPILIR?

Emlak vergisi borç sorgulaması belediyelerden veya e-Devlet üzerinden yapılabilir. Ödemeler doğrudan ilgili belediyeye, belediyenin hesaplarının bulunduğu banka şubelerine veya e-Devlet üzerinden yapılabilir.

ÖDEME GECİKİRSE VEYA YAPILMAZSA YAPTIRIM VAR MI?

Muafiyet şartlarını sağlamayanlar vergi ödemek zorundadır. İlk ve ikinci taksitler belirlenen süre içinde ödenmelidir. Gecikme durumunda yüzde 3.5 oranında faiz uygulanır.

KAMU SON HABER

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Aslı Atasoy