banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

'temiz Eskişehir' Projesi Başlıyor

Eskişehir Kent Konseyi bünyesinde kurulan ve ilk toplantısını yapan “Temiz Eskişehir” grubu, hızlı bir şekilde çalışmaya başlama kararı aldı.Grup adına açıklama yapan kimya mühendisi ve bilim tarihçisi Dr. Günseli Naymansoy, 2013...

ESKİŞEHİR 16.04.2014, 10:42
'temiz Eskişehir' Projesi Başlıyor
Eskişehir Kent Konseyi bünyesinde kurulan ve ilk toplantısını yapan “Temiz Eskişehir” grubu, hızlı bir şekilde çalışmaya başlama kararı aldı.

Grup adına açıklama yapan kimya mühendisi ve bilim tarihçisi Dr. Günseli Naymansoy, 2013 yılında tüm kurumların katılımını sağlamak üzere bir vatandaş hareketi olarak başladıkları çalışmanın yasal bir zemine oturmaması nedeniyle istenilen etkiyi yapamadığını belirtti. Bu nedenle Kent Konseyi içinde çalışmaya karar verdiklerini söyleyen Naymansoy, yakın çevresiyle beraber oluşturdukları grubun amacının, örgütlenmeyi genişletmek ve şehirde yaşayan herkese ulaşmak olduğunu ifade etti. Grubun tanıtılması ve katılımın sağlanması için hem kamu hem de sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeler yapılarak işbirlikleri oluşturulmasına karar verdiklerini belirten Naymansoy, “Grup arkadaşlarımın hepsi çevreye son derece duyarlı ve çeşitli platformlarda deneyimleri olan insanlar. Bu nedenle çevremizi temizlemek adına çok iyi şeyler başaracağımıza kuşkum yok. Eskişehir'i ‘Kültür Kenti’ sıfatına uygun hale getirmek için çabalayacağız” dedi.

TÜİK VERİLERİ DEĞERLENDİRMESİ

Narmansoy, önceki gün açıklanan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) raporuna göre belediyenin ‘çöp ve çevresel atık toplama’ hizmetlerinden en memnun şehrin Eskişehir olduğunu hatırlatarak, “Eskişehir bir kültür kenti olmasına rağmen en merkezi yerlerde bile sigara izmaritlerini ve yere tükürenleri görmek mümkün. Bu, kabul edilebilir bir durum değildir. Porsuk nehrinin kenarında yatan insanlar çöplerini bırakıyor, çiçek saksılarında çöpler var. Bütün bu görüntüler bizi rahatsız ettiği için yola çıktık. TÜİK raporuna göre temizlikten en memnun olunan şehrin Eskişehir olması, yerel yönetimlerin en iyi hizmet vermesinden kaynaklanıyor. TÜİK raporu da bunun kanıtı. Ancak temizlik konusunda bir takım sıkıntılarımız var ve bu konuda insanımıza büyük görevler düşüyor. Temizlemekten önce kirletmemeyi sağlamalıyız. Burada, halkın sorumluluk alması lazım” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!