banner1219

Eskişehir Çevre Derneği, İstanbul Belgrad Ormanı’nın Korunmasını İstiyor

Her hafta geleneksel olarak basın açıklaması yapan Eskişehir Çevre Derneği, İstanbul Belgrad Ormanı’nın yok olma tehdidi altında olduğunu savunarak yapılan inşaatların kontrol edilmesini istedi.Çevre Derneği Başkanı Doç. Dr. Güner Sümer,...

Eskişehir Çevre Derneği, İstanbul Belgrad Ormanı’nın Korunmasını İstiyor
banner1250
Her hafta geleneksel olarak basın açıklaması yapan Eskişehir Çevre Derneği, İstanbul Belgrad Ormanı’nın yok olma tehdidi altında olduğunu savunarak yapılan inşaatların kontrol edilmesini istedi.
Çevre Derneği Başkanı Doç. Dr. Güner Sümer, Belgrad Ormanı'nın bugün birçok tehditle karşı karşıya kaldığını belirterek, "Bu orman, sadece bir su kaynağı olarak değil, ayrıca içinde barındırdığı zengin ekolojik çeşitliliği ile önemlidir. Burada 2 bin 500 farklı bitki türü bulunmaktadır” dedi.
Üçüncü boğaz köprüsü ve yeni havaalanı inşaatlarının Belgrad Ormanı için büyük tehlike teşkil ettiğini öne süren Sümer, “Milli Park Yasası orman içerisinde yapılaşmaya izini vermekte olup ormandaki doğal yapının bozulmasına neden olmaktadır. Belgrad Ormanı içine yapılan inşaatlar kontrol altına alınmazsa İstanbul’da yakında hiç orman kalmayacaktır. Belgrad Ormanı üzerinden her yıl 600 bin kuş güney ülkelerinden Avrupa’ya göç etmektedir. Üçüncü boğaz köprüsü binlerce ağacın kesilmesine neden olacaktır. Orman Bakanlığındaki orman güvenlik görevlisi sayısı artırılmalıdır” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1226

banner1127

banner1148