Akciğer kanserinin, dünyada en sık görülen kanser türlerinden biri olduğunu ifade eden Atasam Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Muhammet Ali Yılmaz, "Akciğer kanseri, kanser sebebiyle ölümler içinde birinci sırada yer almaktadır" dedi. 

RİSK 30 KAT FAZLA
Akciğer kanserinin tüm dünya ve Türkiye'de erkeklerde kansere bağlı ölümlerin başında geldiğini belirten Yılmaz, "Akciğer kanseri, kadınlarda dünya verilerine göre ikinci, Türkiye'de ise beşinci sıradaki ölüm nedenidir. Sigara içenlerde akciğer kanseri riski daha yüksektir. Sigara içenlerin tüm yaşamı boyunca sigara içmemiş kişiye göre akciğer kanserine yakalanma riski 10-30 kat fazladır. Kanser riski, sigara sayısı, sigara içme süresiyle de yakın ilişki göstermektedir. Bunlara ek olarak sigaraya başlama yaşı, inhalasyon derinliği, sigaranın katran ve nikotin içeriği, filtre içerip içermemesi de kanser gelişme riskiyle yakından ilişkili faktörlerdir. 

GEÇ KALINIYOR
Türkiye’de geçmiş yıllarda kadınlarda daha az görülen akciğer kanseri, şimdiler de ise daha sıklıkla karşılaştıklarını kaydeden Yılmaz, "Bunu engellemek adına 40 yaşını doldurmuş kişilerin, sigara içenlerin ve çevre faktörlerine maruz kalanların akciğer check-up’ı yaptırması gerekmektedir. Erken teşhisin çok önemlidir. Maalese
f Türkiye’de hastaneye başvuran insanların yüzde 80’i özellikle cerrahi aşamayı geçmiş durumdadır. Her hastanın tedavisi farklılık göstermekte olup, tedavi kararında hastalığın yeri, safhası, hastanın yaşı ve diğer sağlık problemleri gibi birden fazla faktör etkilidir" dedi.