doğa calven cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Erhan Usta’dan Faiz Kararına Tepki: ‘Kriz Yönetilemiyor’

kriz-yonetilemiyor-1811
Daha Fazla Göster

Erhan Usta’dan Faiz Kararına Tepki: ‘Kriz Yönetilemiyor’ İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Merkez Bankası’nın faizleri düşürmesini sert bir dille eleştirdi

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Merkez Bankası’nın faizleri 100 puan düşürmesini eleştirerek, “Merkez Bankası beklentileri bozan bir yapı haline gelmiştir. Türkiye’de bir Merkez Bankası olmamış olsa Türkiye ekonomisi daha istikrarlı olur” dedi.

WhatsApp Image 2021 11 18 at 17.50.58 Samsun

‘BEKLENTİLERİ BOZUYOR’

Türkiye ekonomisinin ciddi bir krizin içinde olduğunu kaydeden Usta, “Ekonomi yönetilemiyor. Böyle bir ekonomide istikrar olması mümkün değil. Hiç bir gelirimiz dövize endeksli değil fakat harcamalarımızın büyük bir kısmı dövize endeksli. Vatandışına pahalı, dışarıya ucuz bir ülke haline geldi. Bulgaristan, Romanya, Suriye parası Türkiye parasından daha değerli. Bu yıl kur 6,90’a kadar gerilemişti. Yıl içerisinde yüzde 62 değer kaybeden bir paramız var bizim. Türk parası savunmasız ve korumasız. Merkez Bankası beklentileri bozan bir yapı haline gelmiştir. Türkiye’de bir Merkez Bankası olmamış olsa Türkiye ekonomisi daha istikrarlı olur” ifadelerini kullandı.

‘CİDDİ BİR KRİZ’

“Çılgın bir kredi genişlemesine gitme ihtimali de şu anda kuvvetlenmeye başladı” diyen Usta şunları söyledi:

“Kredi genişlemesine gidilirse önümüzdeki dönemde Türkiye’de enflasyon bu aşamadan sonra çığırından çıkacaktır. Yönetimiyorsunuz, o zaman sandığı getirin. Türkiye’nin bundan başka kurtuluşu yoktur. Bu ciddi bir kriz dönemidir. Bu krizi yöneten kimsenin olmaması hepimizin içini acıtıyor.”

Merve İLHAN

DAHA FAZLA SAMSUN HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ SAMSUN HABER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir