doğa yataks cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Erhan Usta: “Enflasyonla Mücadele Edilmiyor”

erhan-usta-enflasyon-cikisi-2610
Daha Fazla Göster

Erhan Usta: “Enflasyonla Mücadele Edilmiyor” İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, , 2022 bütçesini eleştirdi ve bütçede enflasyonla mücadele edilmediğini ifade etti.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, 2022 bütçesini eleştirerek, “Hakikaten bunu nasıl yapacaksınız? Uygulamalrla enflasyonla mücadeleyi kararlılıkla sürdürme” ifadesi havada kalıyor “dedi.

WhatsApp Image 2021 10 26 at 15.02.22 1 Ana Manşet

FAZİLER ÇOK YÜKSEK

Hükümete eleştirilerde bulunan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a seslenen Usta,” Yine, orta vadeli programa atfen sunumunuzda 31’inci sayfada “Enflasyonla mücadeleyi kararlıkla sürdürmek.” diye bir amaç cümlesi kurmuşsunuz. Hakikaten bunu nasıl yapacaksınız, ben bunu çok merak ediyorum. Böyle bir hedefiniz gerçekten var mı? Merkez Bankası’nın bağımsızlığı yok ve Merkez Bankası’nın aldığı karar Sayın Cumhurbaşkanının talimatları çerçevesinde alınmış bir karardır. Bir yandan faizler çok yüksek yani bunun yüzde 3-5 olması lazım ama bunun için bu talimatla olmaz. Orta vadeli programların son yılında hep Türkiye’nin orta vadeli enflasyon hedefi olan yüzde 5 alınırdı, hatta geçen seferki YEP’te Sayın Damat Bakan hızını alamadı, yüzde 4,9 koymuştu. Şimdi, burada ilk kez yüzde 7,6 aldınız. Bu olacak mı? Olmayacak, ayrı bir konu ama bu yüzde 5 hedefinden, hep konulan yüzde 5 hedefinden de uzaklaşıldığını görüyoruz. Dolayısıyla “enflasyonla mücadeleyi kararlılıkla sürdürme” ifadesi havada kalıyor” dedi.

ESNAFI VE ÇFİTÇİYİ YOK SAYAN BÜTÇE

Oktay’a seslenen ve “Bu bütçede “vergi adaleti” diyoruz, siz demiyorsunuz çünkü siz onu artık hedef olarak bile koymuyorsunuz ama “vergi adaletsiz” diyoruz” diyen Usta, Bu bütçede çiftçi destekleri yok. Destek yok burada, yani destekleri işte enflasyon kadar artırıyorsunuz, geçen yıl hiç artırmadıydınız, biliyorsunuz, 22 milyar lira olarak tutmuştunuz, bu yıl 25,8 milyar lira ancak bunlar hiçbir şekilde yeterli değil; çiftçi perişan. Bunu görmeyen, çiftçiyi yok sayan bir bütçe bu bütçe. Bu bütçede, EYT’li yok, EYT’linin sorunlarıyla ilgili en ufak ne bir belirleme var ne de bir hedef var. Esnafı zaten gözden çıkardınız. Sadece şu ikazı yapmak istiyorum: Türkiye geçmişte enflasyon bizde yüksekken başka ülkelerde de yüksekti, o ayrı bir analiz, onu tekrar gerekirse yaparız ama enflasyondan şöyle veya böyle biz çok çektik. Lütfen enflasyonu küçümsemeyin ve politikalarınızın da enflasyonu desteklemeye yönelik olması konusunda sizden Türk milleti olarak gayret bekliyoruz” diye konuştu.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir