Emekliye Zam Memura Fark! Bomba İpuçları Geldi... En Düşüğü 5 Bin Milyonlarca emekli ve memurun beklediği rakamlar açıklandı. Kasım enflasyonu ile birlikte Haziran ayından bu yana 5 aylık enflasyon yüzde 10.48 oldu. SSK ve Bağ-Kur emeklisinin 5 aylık zammı yüzde 10.48 olurken memur ve memur emeklisi için 5 aylık zam ve enflasyon farkı yüzde 12.48 oldu.

Yaklaşık 13 milyon emekli ve 4 milyondan fazla memurun beklediği enflasyon rakamları açıklandı. Kasım ayı enflasyonu ile birlikte 5 aylık enflasyon da ortaya çıkmış oldu. Buna göre Haziran 2021 ile Kasım 2021 arasındaki endeks değişimi yüzde 10.48 olarak hesaplandı. Faruk Erdem yazısında milyonlarca kişi ilgilendiren önemli detaylar aktardı:

Enflasyon rakamları açıklandıkça emekliler ve memurlar için yapılacak Ocak zammıyla ilgili veriler de tamamlanmaya başladı. Sadece Aralık enflasyonunun eklenmesi sonucunda zam oranları kesinleşmiş olacak. Ancak 5 aylık enflasyon rakamları da bize zam oranıyla ilgili önemli ipuçları verdi.

SSK ve Bağkur'luya...

SSK ve Bağ-Kur emeklileri her yıl iki zam alıyor. Ocak ve Temmuz aylarında verilen zamlar bir önceki 6 aylık enflasyon oranı kadar oluyor. 2022 yılının Ocak ayında verilecek zam oranı da Haziran ile Aralık ayı arasında oluşacak 6 aylık enflasyon oranı kadar olacak.

Bu oranın belirlenmesine bir veri kaldı. Aralık enflasyonu açıklandığı zaman SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı da kesinleşmiş olacak.

Memura enflasyon farkı

5 aylık enflasyon rakamına göre ise SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 10.48 oranındaki zammı kesinleşmiş oldu. Bu rakamın üzerine Aralık enflasyonu da eklenerek 2022 yılının ilk zammı belirlenecek. Emekliler en son Temmuz ayında yüzde 8.45 oranında zam almışlardı.

Yüzde 10.48 olarak belirlenen 5 aylık enflasyon memur ve memur emeklilerinin Ocak zamlarını da değiştirdi. Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme zammına ilaveten Temmuz'daki yüzde 3'lük zammın üzerinde oluşan enflasyonu da fark olarak alıyor. 5 aylık rakamdan yola çıkıldığında memur ve memur emeklilerinin 5 aylık zammı yüzde 5'lik toplu sözleşme artışı ve 7.48 oranındaki enflasyon farkından oluşuyor. Bu durumda memur ve memur emeklilerinin 5 aylık zammı yüzde 12.48 oranını buluyor.

Kesin rakam Aralık enflasyonunun açıklanacağı 3 Ocak tarihinde belli olacak. Ocak ayı ile birlikte emekliler ve memurlar ilk zamlı maaşlarını alacaklar. 2022 yılının ikinci zammı ise Temmuz ayında yapılacak. Temmuz ayında oluşan 6 aylık enflasyon zam oranlarını belirleyecek.

5 aylık enflasyon verisinden sonra memurların da maaşlarında artış meydana geldi. Yüzde 5 oranındaki toplu sözleşme zammına ilaveten 7,48 oranındaki enflasyon farkını eklediğimizde en düşük memur maaşı 5 aylık enflasyona göre 4 bin 881 liradan 5 bin 490 liraya yükselecek. Memur maaşları en son Temmuz ayında yüzde 8.45 oranında zam görmüştü.

Yıl sonu beklentisi arttı

KASIM enflasyonunun yüzde 21.31 olarak açıklanmasıyla yıl sonunda yüzde 20'nin üzerinde bir enflasyon tahmin ediliyor. Ortalama yüzde 24 enflasyon yıl sonunda gerçekleşirse SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 6 aylık zammı yüzde 14.33 olacak. Memur ve memur emeklilerinin yıl sonu zammı yüzde 5+11.33 olacak. Bu da yüzde 16.33'lük zam demek.