doğa calven duru
5s arslan Mega Halı

Emeklilik Hayali Kuranlara Kötü Haber!

emeklilik-hayali-kuranlara-kotu-haber
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emeklilik Hayali Kuranlara Kötü Haber! Kısa çalışma ödeneği alanların çalışmadıkları günlerde emeklilik primi yatırılmıyor. Bundan dolayı özellikle en başından itibaren kısa çalışmada olan vatandaşların emeklilik tarihleri uzamış olacak. Bu vatandaşlara getirilecek borçlanma hakkıyla sorunun çözülebileceği belirtiliyor.

30 Haziran 2021’e kadar devam edeceği açıklanan kısa çalışma uygulamasının zamanı uzadıkça, çalışanların sigorta priminde de eksiklikler yaşandı. Kısa çalışma uygulamasına dahil olanlara borçlanma hakkının getirilmesi durumunda sorunun çözülebileceği ifade ediliyor.

Kısa çalışanlara emeklilik için borçlanma hakkı getirilir mi?

İşverenlerin de desteği sağlanması durumunda çalışanların borçlanma maliyetinin de hafifleyeceği kaydediliyor. Kısa çalışma ödeneği uygulanan işyerlerinde ödenek alanlar için işveren tarafından emeklilik primi yatırılmıyor.

Bu zamanlar için sadece İŞKUR tarafından genel sağlık sigortası yatırılıyor. Kısa çalışma birçok işyerinde işyerinin tamamen kapanması, faaliyetlerinin durdurulması şeklinde uygulanıyor.

EMEKLİLİK SÜRESİ UZAYACAK

Böyle işyerlerinde çalışanlar, 30 gün üstünden kısa çalışma ödeneği alıyor. 30 günden ödenek aldıkları dönemlerde emeklilik primleri işveren tarafından yatırılmıyor.

Emeklilik için gerekli 3 koşuldan sigortalılık zamanı ve yaşı taşıyan fakat prim günü dolmamış çalışanların, kısa çalışma ödeneği alması durumunda emeklilik tarihleri uzayacak.

Ayda 15 gün üstünden kısa çalışma ödeneği alan işçiler için 15 gün emeklilik primi yatırıldığından dolayı bu kişinin emekli olacağı tarih her ay 15 gün uzuyor.

Kısa çalışmanın 30 Haziran’a dek uzatılmasıyla birlikte, Nisan 2020’den itibaren ödenek almaya başlayan bir işçinin Haziran 2021 sonuna dek kısa çalışmada olması durumunda 15 aylık sigorta primi yatırılmamış veya eksik yatırılmış oluyor.

İŞÇİLERİN SORUNU NASIL ÇÖZÜLECEK?

Kısa çalışma uygulamasında bulunanların süreç boyunca yatırılmamış primleri için borçlanma hakkının getirilmesi durumunda bu sorunların çözümünün mümkün olacağı söyleniyor.

Kısa çalışma ödeneği alanlar için verilecek borçlanma hakkıyla dileyen çalışanların bu zamanlara ilişkin primleri ödeyerek, bu günleri emeklilik dâhil olmak üzere bütün sigorta kolları için gerekli prim ödeme gün sayısı hesabına eklemesi sağlanabilir.

Böylece çalışanların rapor parası, emzirme ödeneği, ölüm aylığı bağlanması gibi hâllerde prim eksiği gibi problemler yaşamasının önüne geçilecek.

Öte yandan kısa vadeli sigorta kollarından sağlanacak yardımlara ihtiyacı olmayanlar için sadece malullük, emeklilik ve ölüm sigortası primlerini borçlanma hakkı da sağlanabilir. Bu şekilde emekli olmak adına borçlanacakların borçlanma maliyeti düşürülür.

İŞVERENLER KARŞILAYABİLİR Mİ?

Borçlanma hakkının getirilmesi durumunda bazı işverenler, çalışanların ödeyeceği borçlanma tutarını karşılayabilir. Birçok işveren kısa çalışma ödeneği boyunca işçilerin gelir kayıplarını karşılamak istedi. Faka bu konu ile ilgili mevzuatın açık olmamasından dolayı yaşanan tereddütler buna engel oldu.

Böylece bir borçlanma hakkının tanınması durumunda işverenler çalışanların borçlanma tutarlarını ödemeyi seçebilir. Öte yandan çalışanların vergi indirimi elde etmesi de söz konusu olduğundan dolayı borçlanma maliyeti yüzde 15 azalabilir.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

Kısa çalışma ödeneği, Türkiye’de Covid-19’un ekonomik etkilerine karşı alınan önlemler kapsamında hayata geçirilen; genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle, işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.

Kısa çalışma uygulaması ve kısa çalışma ödeneği İşsizlik Sigortası Kanunu’nun Ek 2. maddesinde düzenlenmiştir.

Sigortalı çalışanın, çalışmadığı gün ücreti hesaplanarak “İşsizlik Sigortası Fonundan” çalışana ödenir. Çalışılmayan süre için ödenecek tutar, çalışanın prime esas kazancının yüzde 60’ıdır.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE HANGİ KOŞULLARDA BAŞVURU YAPILABİLİR?

İşveren, genel ya da bölgesel kriz durumlarında; işyerindeki çalışma süresinin büyük oranda azaldığı veya durduğu yönünde İŞKUR’a başvuruda bulunur. İş Müfettişleri değerlendirmeleri yapar ve uygunluk durumunda onay verir.

İşyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak 1/3 oranında azaltılması ya da devamlılık şartı aranmadan işyerinde faaliyetin tamamen veya dört hafta süreyle durdurulması gerekmektedir.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE BAŞVURMAK İÇİN NE YAPILMALI?

Kısa Çalışma Talep Formu doldurulur.

Kısa Çalışma İşçi Listesi doldurulur.

İŞKUR e-posta adresinize gönderilir.

İŞKUR temsilciniz size mail ile dönüş yaparak eksiklerinizi bildirir.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ TUTARI NE KADAR?

Çalışanın son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük brüt kazancının yüzde 60’ı olarak belirlenir. Aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçemez. Tamamen faaliyetin durdurulması durumunda 1.752,40 lira ile 4.380,99 lira aralığında kısa çalışma ödeneği ödenir.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir