EMEKLİLERE UYARI GELDİ

16 milyon emekli, 10-14 Haziran haftasında bayram ikramiyelerini almak için hazırlıklarını sürdürüyor. Bu ödeme, yeni emekli olanlar için de geçerli olacak.

Geçtiğimiz ay Ramazan Bayramı öncesinde yapılan ilk ödemelerin ardından, şimdi Kurban Bayramı öncesinde bayram ikramiyeleri için yeni emekli olacakların dikkat etmesi gereken konular bulunuyor.

Yeni emekli olacakların maaşlarının ödenip ödenmediğine değil, hesaplamanın başlayıp başlamadığına bakılıyor. Bu sebeple, emeklilik başvurusu tarihi oldukça kritik bir öneme sahip.

KRİTİK DİLEKÇE DETAYI

Kurban Bayramı'na az bir süre kala, bu ayın içinde başvuru yapacakların durumu daha da kritik hale geliyor. Bu noktada kritik olan dilekçe detayı bulunuyor.

Akşam Gazetesi'nden Okan Güray Bülbül'ün yazısına göre; 31 Mayıs Cuma gece saat 00:00'a kadar emekli olmaya hak kazananlar, dilekçeyle SGK'dan aylık talep etmeleri halinde bayram ikramiyesi de alabilecek.

Kurban Bayramı AVM çalışma ve açılış saatleri: 16 Haziran AVM'ler bugün açık mı? Kurban Bayramı AVM çalışma ve açılış saatleri: 16 Haziran AVM'ler bugün açık mı?

2018 yılından bu yana her bayramda emeklilere ikramiye ödeyen devlet, bu yıl da 3.000 TL tutarındaki ikramiyeleri bayramın ilk günü hesaplara yatıracak. Fakat önemli bir detay bulunuyor. İkramiyeyi alabilmek için bayramın içinde bulunduğu ay itibarıyla SGK'dan aylık alıyor olmak gerekiyor.

Dolayısıyla ilk kez emekli olacaklar, bayram ikramiyesini de kaçırmamak için bu ay içerisinde SGK'ya başvurup aylık taleplerini gerçekleştirmeleri gerekiyor. Emeklilik işlemleri tamamlanmış ve aylık başvuruları da bu ay içinde yapılmış olanlar için ise herhangi bir ek işlem gerekmiyor.

Mayıs ayında emeklilik dilekçesi verenler, emekli maaşlarının bir sonraki ayın başından itibaren hesaplanacağını bilmesi gerekiyor. Bu nedenle, 1-30 Nisan veya 1-31 Mayıs arasında emeklilik başvurusu yapanlar için maaş hesabı sırasıyla 1 Mayıs veya 1 Haziran'dan itibaren başlayacak.

Bu yıl Kurban Bayramı 15-19 Haziran tarihleri arasında kutlanacak. Dolayısıyla, emekliler için ikramiye ödemeleri 10-14 Haziran haftasında gerçekleşecek. Ancak, emekli başvurusu yapanlar için 1 Haziran itibarıyla emekli maaşı hesaplanmaya başlanacak ve Kurban Bayramı ikramiyesi hak edilmiş olacak.

akşam

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Aslı Atasoy