banner1365

banner1497

banner1499

banner1334

26.02.2020, 09:44

Emekliden tasarruf olmaz…

SGK, ne acıdır ki tasarrufu emekli üzerinden yapmayı öngörüyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın talimatı ile SGK tarafından hazırlanan rapora göre, iki yakası bir araya gelemeyen emeklinin son derece düşük aylığından çeşitli kesintilerle ve kazanılmış haklardan geriye gidilerek sözüm ona tasarruf sağlanacak.

Yetersiz aylığından ötürü çalışmak zorunda kalan esnaf emeklisi için 2016’da son verilen yüzde 10 oranındaki Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisinin yeniden uygulanması talep ediliyor. Çalışan işçi emeklileri zaten prim ödüyor. Biner liralık bayram ikramiyelerinin kaldırılması, yüzde 4-5 oranındaki ek ödeme tutarının düşürülmesi öneriliyor. Oysa, emekli ikramiyelerin 1500 liraya, ek ödeme oranın da yüzde 8-10’a çıkarılmasını bekliyordu. Bu haber karşısında şoke oldu. Bırakın artırılması mevcut haklarda geriye gidiş söz konusu.   

SGK, sağlık hizmeti katkı payı ödemesinden yıllardır yakınan emeklinin aylığından düzenli olarak yüzde 5 oranında sağlık primi kesintisi yapılmasını, SGK’lı birinin ölmesi durumunda eşine aylık bağlamak için belirli yaş sınırı getirilmesini istiyor. Hatta belirli yaşın altındakilerin emekli aylığından Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi kesintisi yapılması bile talep ediliyor.

Günlerdir medyada ve televizyonlarda yer alan SGK’nın tasarruf raporunun tümü ortaya çıktığında bakalım daha neler istenecek gariban emekliden sözüm ona tasarruf adına. Turpun büyüğü heybede mi göreceğiz.

Eğer bu düzenlemeler hayata geçirilirse zor ayakta duran emekli iyiden iyiye yoksullaşır, nefes bile alamaz.  Bu kesintiler yapılırsa asgari ücret ve altında aylıkla yaşamaya çalışan milyonlarca dar gelirli kitlenin ocağına ateş düşer. Emeklinin aldığı aylık ne ki mevcut hakları kısarak tasarruf isteniyor?  

Emekli üzerinden yapılacak tasarruf hiçbir yararı sağlamaz. Düşük aylığından ötürü boynu bükük olan emekli üzerinden tasarruf olmaz. Tasarruf, emekliden değil, başka yerlerden yapılır. Örneğin lüks harcamalar kısıtlanarak yapılır. Örneğin bazı yöneticilere ödenen iki, üç, hatta dört maaşa son verilerek yapılır.Örneğin kamuda zorunlu harcamalar sonlandırılarak yapılır. Örneğin ülkenin baş belası kayıt dışı istihdamın ve ekonominin üzerine karalılıkla gidilerek yapılır. Örneğin ödenmeyen vergilerin tahsil edilmesi ile gerçekleştirilir. Yani emekliden öte tasarruf yapılacak öyle çok kaynaklar  var ki.  

SGK ve bakanlık açıklama yaparak  emeklinin kafasında oluşan kaygı ve soruları  bir an önce gidermeli.Hem de ivedi yapmalı ki, emekliyi  gerginlikten sıyırmalı, milyonlarca insanı rahatlatmalı. Umarım,bu haberler doğru değildir. Doğru ise de hayata geçirilmez.

Bu arada, promosyonda hala adım atılamadı.  SGK ile Türkiye Bankalar Birliği niye masaya oturmuyor? Bankalar hazır,  ödeme için imzalanacak protokolü bekliyor. Bazı bankalar aylık ödediği müşterilerine ileti göndererek promosyona hazır olduklarını,  ortaya çıkacak en alt tutarı beklediklerini bildiriyor.Daha fazla uzamamalı promosyon görüşmeleri. Emeklinin gözü masaya, çıkacak karata kilitlendi.

Yorumlar (0)