banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

Yüzde 800'e varan artışlar

Yazılı açıklamada bulunan Ticaret bakanı Pekcan, "5 ildeki hallerde eş zamanlı yapılan operasyonlarda sebze ve meyvelerin alış ve satış fiyatlarında yüzde 800'lere varan fahiş fiyat artışları tespit ettik." dedi.

EKONOMİ 10.02.2019, 11:21 10.02.2019, 11:27
Yüzde 800'e varan artışlar

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 5 ilde bulunan hallerde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda sebze ve meyvelerin alış ve satış fiyatlarında yüzde 800'lere ulaşan fahiş fiyat artışları saptadıklarını ifade ederek, "İlk verilere göre, fahiş fiyat uygulayan 88 firma hakkında 2 milyon liranın üzerinde idari para cezası uygulanması için Bakanlığımızca idari işlem başlattık." şeklinde konuştu.

Pekcan, açıklamasında 6 Şubattan bugünde dek gerçekleştirilen denetimlerin sonuçlarına alakalı olarak bilgi paylaştı. Denetimlerde sebze ve meyve fiyatlarının mercek altına alındığına değinen Pekcan, Ticaret Bakanlığı müfettişleri ile il ticaret müdürlükleri koordinasyonunda yapılan çalışmalar esnasında müstahsil makbuzu ve alım-satım faturalarındaki fiyat ve miktar bilgileri baz alarak incelemeler yapıldığını aktardı.


Pekcan, operasyonlarda sebze ve meyve fiyatlarındaki "vurgun"un ortaya çıkarıldığına dikkat çekerek ilk belirlemelere göre, "ürün tedarikinde yer alan aracılar tarafından rekabet unsurlarının ihlal edilmesi sonucu olağan dışı fahiş fiyat" oluşumuna neden olduğunun belirlendiğini ifade etti. Ürün tedarikinde aracıların kayıt dışı işlemleriyle olağandışı fiyat beyanlarının ürün fiyatı oluşumunda aşırı artışlara sebep olduğuna değinen Pekcan, ürün künyelerinde bulunan bilgilerin eksik ya da yanıltıcı bir şekilde lanse edildiği bulgularının da tespit edildiğini bildirdi.

Pekcan, İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin ve Adana'daki belediye toptancı hallerinde, Ticaret Bakanlığı müfettişleri tarafından yapılan denetimlerde sebze ve meyvelerin alış ve satış fiyatlarında yüzde 800'lere ulaşan oranlarda fahiş fiyat artışlarının olduğunu belirlendiğine dikkat çekti.

Fahiş fiyat uygulayarak vatandaşların mağduriyetine sebep olan, mevzuata aykırılık teşkil eden bu fiiller karşılığında 88 firma için 2 milyon liranın üzerinde idari para cezası uygulanması için Bakanlık tarafından idari işlem başlattıklarını ifade ederek Pekcan, denetimler neticesinde Hal Kayıt Sistemi'ne bildirim verilmeden kayıt dışı ürün satışı yapan, ürünlerin künye bilgileriyle satış faturalarındaki bilgilerine yanıltıcı bilgiler giren 76 firma hakkında da neredeyse 810 bin liraya ulaşan cezai işlem tesis edildiğini paylaştı.

Pekcan, il ticaret müdürlüklerince perakende olarak sebze ve meyve ticareti yapan iş yerlerinde gerçekleştirilen denetimlerde de toptancı hallerinde faaliyet gösteren bazı firmaların düzenledikleri faturalarda, ürünlerin satış fiyatlarını gerçek satış fiyatlarının altında gösterdiğinin tespit edildiğine vurguda bulunarak, bu çerçevede 8 işletmeye işlem tesis edildiğini ifade etti.

"DENETİMLERİMİZİN ETKİSİ ŞİMDİDEN GÖRÜLMEYE BAŞLANDI"

Ticaret Bakanlığı tarafından arz-talep dengesiyle örtüşmeyen, girdi maliyeti ve döviz kuru yükselişlerinin kaynak olmadığı fiyat yükselişlerinin saptanması maksadıyla saha denetimlerinin genişletilerek sürdürüleceğini vurgulayan Pekcan, şöyle konuştu:

"Denetimlerde, hallerde sebze ve meyvelerin 9 kata varan fiyat artışlarıyla vatandaşımıza satıldığını tespit ettik. Gerekli önlemleri ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte alıyoruz. Denetimlerimizin etkisi şimdiden fiyatlarda görülmeye başlandı. 6 Şubat itibarıyla Ticaret Bakanlığı müfettişleriyle 5 ilde eş zamanlı başlayan operasyonlar sonucu hallerde satılan sebze ve meyve fiyatlarında 3 günde, ana kalemlerde yüzde 45'lere varan oranlarda düşüşler görülmeye başlandı. Fırsatçılara göz açtırmamak için denetimlerimiz Türkiye genelinde tüm hızıyla devam edecektir." 

Yorumlar (1)
Seyit 7 ay önce
Adama sormazlar mı bu zamana kadar bizi niye ezdirdiniz bu gözü doymazlara.