banner1518

banner1567

banner1526

banner1571

banner1525

banner1324

Yüzde 20 zam mı geliyor?

Otomotiv markalarının yöneticileri, 2016 model stoklarında sona gelinmesi ve kur artışları nedeniyle 2017 model araçlarda yüzde 20'ye varan zam olacağı iddialarını gerçekçi bulmadıklarını bildirdi.

EKONOMİ 09.04.2017, 16:02
2384
Yüzde 20 zam mı geliyor?

Sektör temsilcileri, markaların 2016 model stoklarının erimesinin  ardından, kur değişimi nedeniyle ithalat ve üretim maliyetleri yükselen 2017  model araçların yüzde 20'ye varan zamla satılacağı iddialarını değerlendirdi.
 
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar  Bozkurt, geçen aylardaki kur artışlarının otomobil fiyatlarına zaten her ay küçük  küçük yansıtıldığını ifade etti.
 
Bozkurt, "Öyle büyük bir zam olacağını sanmıyorum. Marka ve modele  göre değişmekle birlikte fiyatlar aylık ortalama yüzde 2-3 artışla kuru  yakalamaya çalışıyor. Olacaksa bu tarz bir artış olur. Yüzde 20 artış olacağını  söylüyorlar ama böyle bir şeye çok ihtimal vermiyorum." diye konuştu.
 
Sektör olarak toplu bir fiyat ayarlaması yapmanın zaten kanuna da  aykırı olduğunu belirten Bozkurt, "Öyle 'yüzde 20 artış olacak' gibi beklenti  gerçekçi değil." dedi.
 
Bozkurt, otomotiv pazarının bu yılın ilk 3 ayında beklentileri  doğrultusunda yüzde 10 düzeyinde daraldığına değinerek, "Şu anda pazarda filo  satışları ağırlık kazanmaya başladı. Böyle olunca da markaların karlılıkları çok  düşüyor. Bu, markaları biraz zorlayacak gibi görünüyor bu sene."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Ali Haydar Bozkurt, bu yıl otomotiv pazarında yüzde 10-15 düzeyinde  küçülme olacağı tahminlerinin devam ettiğini söyledi.
 
Birçok sektörde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi  (KDV) indirimleri gerçekleştiğini, otomotiv  sektöründe de bu yönde bir  beklentinin konuşulduğunu aktaran Bozkurt, şunları kaydetti:

 
"Ama ilgili bakanlar net olarak 'şu anda böyle bir beklenti içinde  olmayın' dedi. Bence de bu yönde bir beklenti içinde olmak yanlış. Daha 3 ay önce  vergiler değişti. Şu anda bununla ilgili bir değişiklik yapılacağını  zannetmiyorum. Biz artık önümüze bakacağız. Vergi indirimi, hurda indirimi gibi  beklentilerle vakit kaybetmeye gerek yok. Yeni senaryomuz, yeni fotoğrafımız bu.  Yeni kurların bizi getirdiği nokta bugünkü fiyatlar. Buna göre plan yapacağız."
 
 "Şu anda fiyat artırımıyla ilgili herhangi bir plan yok"
 
Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş ise sektörde 2017 modellere  yönelik fiyat ayarlamalarının zaten yapıldığını belirterek, bu aşamadan sonra da  talebin kurlardaki gelişim ile ülkedeki diğer ekonomik ve siyasi konjonktürden  nasıl etkileneceğine bakılacağını dile getirdi.
 
Bu yılın özellikle ocak ve şubat aylarında ağırlıklı olarak ÖTV ve kur  artışlarının çok yansıtılmadığı 2016 model araçların satıldığını, mart ayında da  2017 modellerin devreye girmeye başladığını anlatan Çağdaş, şöyle devam etti:
 
"2016 yılının özellikle son çeyreğinde ÖTV nedeniyle fiyatların  yükseleceği düşüncesiyle talep öne alınmış ve satışlar artmıştı. Şimdi bunun  düzeltme hareketini göreceğiz. Bu da gayet doğal. Sektörün toplam hacminin bu  sene 800-850 bin civarında olacağını düşünüyoruz. Geçen yılki 983 binlik pazarı  düşündüğümüzde bu yüzde 10-12 civarında bir düşüş anlamına geliyor. Bu kötü bir  şey değil. Bu düzeltme hareketi. Bunda temel faktör de 2016 yılında ÖTV  beklentisiyle oluşan erken talep."
 
Çağdaş, "Dolayısıyla bundan sonra ekstra fiyat artışı olur mu? Ben  sektörde fiyat ayarlamalarının çok büyük ölçüde yapıldığını ve bittiğini  düşünüyorum. Bundan sonra kur salınımına ve stabilitesine bağlı olarak  yapılabilir. Ama şu anda fiyat artırımıyla ilgili herhangi bir planımız yok."  ifadelerini kullandı.
 
Berk Çağdaş, şu an itibarıyla pazarda bir "bekle-gör" politikasının  hakim olduğunu belirterek, sonuç ne olursa olsun 16 Nisan'daki referandumdan  sonra koşullar netleşeceği için sektörde bir miktar canlanma olacağını kaydetti.

Yorumlar (0)