banner1320

Yüz binleri ilgilendiriyor! Maaşlar artıyor...

Milyonlarca memurun 3600 ek gösterge bekleyişi devam ederken göstergenin yükseltilmesi durumunda 1,6 milyon personelin olumlu etkilenmesi söz konusu.

Yüz binleri ilgilendiriyor! Maaşlar artıyor...
banner1314

Memurların maaşlarını ve emekli ikramiyelerine olumlu yanssıyacak 3600 ek gösterge yasası için bekleyişleri devam ediyor. Memurlar, yasanın çıkmasını beklerken diğer yandan da derece ve yıllarına göre hesaplamalarla meşgul. Ek göstergenin yasalaşması druumunda hangi meslek grubu ne kadar maaş ve emekli maaşı alacağıyla alakalı ayrıntılar Milliyet2in haberinde yer aldı.

Ek gösterge artışı bir süredir kamuoyunun gündeminde yer alıyor. Son olarak AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Meclis tatile girmeden, torba diye tabir ettiğimiz yasa teklifini gündeme getirebiliriz ya da sonraya kalabilir. AK Parti’nin şimdiye kadar söz verip de yapmadığı hiçbir mesele yok. Söz verdiğimiz her konunun arkasındayız. Meclis takvimine uygun olması halinde bütün sözlerimizin yerine getirilmesi için yoğun çaba içerisindeyiz” şeklinde konuşmuştu. AK Parti’nin diğer Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise, “Bunun alel acele, seçim öncesi getirilmesini etik olarak da doğru bulmuyoruz. Ama konu ajandamızda” ifadesinde bulunmuştu.

DEĞİŞİM YILLARA GÖRE

Ek göstergenin yukarı çekilmesi sayıları 1,6 milyon olan öğretmen, hemşire, polis ve din görevlilerini olumlu yansıyacak.

Ek gösterge rakamlarında unvan, sınıfı ve dereceye göre farklılıklar görülüyor. Ek göstergelerin 2200’den 3 bin ve 3600’e çıkarılmasıyla beraber polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin emeklilik ikramiyeleri ve emekli maaşları yükselecek. Ek gösterge 2200’den 3600’e çıkarsa çalışan memurlarda aylık maaş artışı hemen hemen 23 lira, 3000’den 3600’e çıkarsa yaklaşık 40 lira olacak.


HESAPLAMALAR 

Birinci dereceden ve 30 yıl çalışarak emekli olan polisin fiili hizmet zammı da göz önünde bulundurularak hesaplanacak emekli aylıkları 637 lira, emekli ikramiyeleri 27 bin 13 lira yükselecek. Birinci dereceden ve 30 yıl çalışarak emekli olan öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin ise emekli aylıkları 569 lira, emekli ikramiyeleri 20 bin 516 lira yukarı çekilecek.

Birinci dereceden ve 25 yıl çalışarak emekli olan polisin fiili hizmet zammı da göz önüne alınırsa hesaplanacak emekli aylıkları 592 lira, emekli ikramiyeleri 22 bin 739 lira artacak. Birinci dereceden ve 25 yıl çalışarak emekli olan öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin ise emekli aylıkları 533 lira, emekli ikramiyeleri 17 bin 97 lira artacak. Polislerde emekli maaşı 500 lira ikramiye ise 17 bin lira yükselecek. Öğretmenlerde de en az emekli maaşı artışı 500 lira olacak ve ikramiyelerdeki artış 13 bin-14 arasında yer alacak. Ek göstergesi 2200’den 3600’e çıkacak personelde ikramiye artışı 20 bin lirayı aşacak.

Ek gösterge nedir?

Devlet memurlarının maaşları, emekli ikramiyeleri ve emekli maaşlarının hesaplanmasında geçerli olan bir hesaplama metodu olan ek gösterge rakamları, unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Memurların maaş hesabında yer alan ölçütlerden birisi olan ek göstergedeki yükseliş mevcut maaşları artırmakla beraber asıl etkiyi emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına gösteriyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2019, 09:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300