banner1313

banner1300

banner1334

Yeni düzenleme geldi: Yüzde 20'lik sınır kaldırıldı

Sermaye Piyasası Kurulunca (SPK), yatırım fonlarına ilişkin esaslar tebliğinde yapılan değişiklikler ile yatırım fonu kurucusunun, fonun katılma paylarını kendi portföyüne dahil etmesine ilişkin yüzde 20`lik sınır kaldırıldı. Ek olarak, Türkiye Varlık Fonu da fon portföyüne alınacak varlıklar ve ihraççılarına ilişkin sınırlamalardan muaf tutulan kurumlara eklendi.

EKONOMİ 12.03.2019, 11:19
Yeni düzenleme geldi: Yüzde 20'lik sınır kaldırıldı

Sermaye Piyasası Kurulu'nun Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği'nde yaptığı değişiklik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Değişikliğie göre, katılma paylarının alım ve satımına ilişkin bölümde yapılan değişiklikle birlikte yatırım fonu kurucusunun, fonun katılma paylarını kendi portföyüne  dahil etmesine ilişkin yüzde 20'lik sınır kaldırıldı. Değişiklikle birlikte ilgili madde  yönetmelikte şu şekilde yer aldı:

"Kurucu ve/veya yönetici tarafından katılma paylarının fon adına alım  satımı esastır. Kurucu, fonun katılma paylarını kendi portföyüne dahil edebilir  ve katılma paylarının satışına başlanmadan önce kurucu ve/veya yönetici  tarafından fona avans tahsis edilebilir."

Türkiye Varlık Fonu'na muafiyet

Tebliğin fon portföyüne alınacak varlıklar ve ihraççılarına ilişkin  sınırlamalar bölümünde yer alan maddeye Türkiye Varlık Fonu da dahil edildi. Böylece Türkiye Varlık Fonu da ilgili maddede yer alan muafiyetlerden yararlanabilecek.

ASGARİ VEYA AZAMİ ORANLAR

Tebliğde yer alan sınırlamalar bölümüne, kurulun fon türü bazında fon portföyüne alınacak varlık ve işlemlere ilişkin tebliğde yer alan  oranlardan farklı asgari veya azami oranlar belirleyebileceğine ilişkin bir madde de eklendi. Fon toplam giderinin üst sınırının belirlenmesi ve kamuya  açıklanmasına ilişkin tebliğdeki bölüme eklenen bir madde ile de kurula, fon türü  bazında yönetim ücretinin üst sınırını belirleyebilme yetkisi verildi.

Yorumlar (0)