banner1571

banner1584

banner1575

banner1499

banner1525

banner1534

banner1581

Vatandaşlar kuyumculara akın etti!

Merkez Bankasının alacağı faiz kararı herkes tarafından merak edilirken, elinde altın bulunan bazı vatandaşlar karar sonrası fiyatların düşmesi endişesiyle altınını bozduruyor.

EKONOMİ 19.11.2020, 13:05
645
Vatandaşlar kuyumculara akın etti!

Merkez Bankası'nın Para Politikası toplantısında alacağı faiz kararı herkes tarafından merak ediliyor. Karar öncesi kuyumcularda ciddi bir yoğunluk yaşanırken, elinde altın bulunan bazı vatandaşlar karar sonrası fiyatların düşmesi endişesiyle altınını bozduruyor. Bazı vatandaşlar ise güvenli liman olan altına yatırım yapmaya devam ediyor.

Bugün Merkez Bankası'nın 14:00'te yapacağı Para Politikası toplantısı nedeniyle döviz ve altın piyasası güne sakin şekilde başladı. Ekonomistlerin faiz artırımı kararı beklemesi, yatırımını altından yana yapan vatandaşları tedirgin etti. Yatırımının değer kaybetmesini istemeyen vatandaşlar kuyumculara giderek ellerindeki altını bozdurdu. Bazı yatırımcılar ise düşük fiyattan yararlanmak için altın almaya devam etti.Gözler Merkez Bankası'nın faiz kararına çevrilmişken vatandaşlar kuyumculara akın ediyor

"FAİZLERDE ARTIŞ OLURSA ALTINDA DA GERİLEME OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ"

Altın fiyatlarının para politikaları toplantısında çıkacak kararla göre şekilleneceğini ifade eden kuyumcu işletmecisi Faruk Mamik, "Faiz artırımı olup olmayacağı ile ilgili bir beklenti var piyasalarda. Tabi altında da ciddi anlamda çıkış ve düşüşler yaşandı. Altın fiyatlar on gün içerisinde 565'a kadaryükseldi. Daha sonra 530'lere kadar gerileme oldu. Eğer faizde artış olursa altında da gerileme olacağını düşünüyoruz. Türkiye de en güvenilir liman altın bunu göz ardı etmemek lazım" dedi.

Gözler Merkez Bankası'nın faiz kararına çevrilmişken vatandaşlar kuyumculara akın ediyor

"ALTIN UZUN VADE DE KAZANDIRIYOR, KISA VADEDE DE"

Altın fiyatlarının düşmesi sonrası vatandaşların altına olan talebinin arttığını belirten Mamik, "Fiyatların yükselişinde de ciddi bir talep oluyor. Düşüşünde de panik halinde olduğu için vatandaşlarımız altınlarını bozmaya çalışıyorlar. Bir kuyumcu olarak şunu söylemek isterim çok paniğe kapılmamak lazım, sabırlı olmak lazım. Altın her zaman uzun vade de kazandırıyor, kısa vadede de vatandaşların altınlarını bozdurmalarını tavsiye etmiyoruz. Dolara, Euro'ya yatırımdansa altına yatırım yapmalarını tavsiye ediyorum" diye konuştu.Gözler Merkez Bankası'nın faiz kararına çevrilmişken vatandaşlar kuyumculara akın ediyor

"FİYAT FARKLARI HEM KUYUMCULARI HEM DE VATANDAŞLARI OLUMSUZ ETKİLİYOR"

Fiyat yükselişlerinden memnun olmadıklarını söyleyen Mamik, "Bu aralar çok fazla altın alımı oluyor. Altına talep fazla oldu. Altın fiyatlarının düşüş ve yükselişlerinden vatandaşlarımızın hiç biri memnun değil. Ciddi anlamda bir fiyat farkları oluşuyor. Bu fiyat farkı da hem kuyumculuk sektörünü hem de vatandaşları da zor durumda bırakıyor. Pandemi nedeniyle düğünlerin olmaması satışımızın yüzde 50, yüzde 60'ını etkiledi" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)