banner1365

banner1345

Uzmanlar elektrikte tasarruf yollarını paylaştı

banner1357

Son günlerde cep yakmaya devam eden elektrik faturalarında tasarruf yollarını uzmanlar açıkladı. Alınan önlemlerle yüzde 30'a varan tasarruf sağlamak mümkün.

EKONOMİ 13.01.2019, 09:07
banner1353

CK Enerji Boğaziçi Elektrik, ‘Enerji Okuryazarlığı’ projesi kapsamında tüketicilere evlerinde uygulayabilecekleri basit yöntemler ile faturalarında tasarruf yapmanın yollarını gösterdi.Enerji Tasarruf Haftası’nda da tüketicilere tasarruf önerilerinde bulunan CK Enerji Boğaziçi Elektrik, elektrikli ev aletlerini doğru kullanarak elektrik faturalarında yaklaşık yüzde 30’a varan düşüş imkanına dikkat çekiyor.

CK Enerji Boğaziçi Elektrik’in 2019 Ocak ayı elektrik tarifesini baz alarak hazırladığı tabloya dayanarak aylık tüketimi 487.4 kWh olan bir aile, çok kolay uygulanabilecek yöntemlerle 262 liralık elektrik faturasını 190 liraya indirebiliyor. Ayda 72 liraya varan bir tasarruf için yapılması gerekenler ise oldukça basit. Mesela günde 5 saatlik kullanımla ayda 36 lira harcayan klasik ampulleri LED ampul ile yenileyerek sağlanacak tasarruf 23 liraya çıkabiliyor. Yine bulaşık makinesini tam kapasite doldurup çalıştırarak ayda 6 lira, ütüyü işlem bitmeden 5 dakika önce prizden çekip ısısını kaybedene dek kullanarak ayda 4 lira, buzdolabını güneş olmayan yerde, duvara en az 10 cm uzaklıkta yerleştirerek ayda 8 lira tasarruf sağlamak mümkün.

APLİKASYONLA HESAP TAKİBİ

Ulusal Enerji Verimliliği Planı ile 2033 yılına dek 30,2 milyar dolarlık bir tasarruf hedeflendiğini hatırlatan CK Enerji Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, “Sadece ülkemiz değil; dünya için, gelecek nesillerimiz için enerjimizi tasarruflu kullanmalıyız. Tabii burada hepimize görev düşüyor. Biz de neler yapabiliriz diye düşündük. Arkadaşlarımız, her evde bulunan elektrikli aletlerin günde, ayda kaç saat ne kadar elektrik tükettiğini hesaplamaya yarayan bir uygulama geliştirdi. Ardından da bu aletleri doğru kullanarak kaç TL tasarruf edilebileceğinin hesabını ortaya koydu. Amacımız vatandaşlarımızın aile bütçelerine destek olmak, enerjinin verimli kullanılmasını sağlamak” ifadelerinde bulundu.

Enerji okuryazarlığı kapsamında www.ckbogazici.com.tr internet sitesinde ‘tüketim hesaplama’ uygulaması yer alan CK Enerji Boğaziçi Elektrik, bu sayede elektrikli ev aletlerinin ortalama kullanımına göre aylık tüketim bedelinin tek tuşla hesaplanmasına imkan tanıyor.  Söz konusu aplikasyonla tüketiciler, evde en çok kullandıkları elektrikli aletlerin günde, ayda, yılda kaç TL elektrik harcadığını net olarak görebiliyor.

Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 23 Ekim 2019
İmsak 05:23
Güneş 06:49
Öğle 12:24
İkindi 15:20
Akşam 17:49
Yatsı 19:09