banner1313

banner1300

banner1334

Üreticiye hibe müjdesi!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, üreticiler için müjdeyi paylaştı. Milyonlarca avroluk destek yolda.

EKONOMİ 03.03.2019, 12:33
Üreticiye hibe müjdesi!

Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamasında, Türkiye’nin 2023 hedeflerine de katkıda sağlayacak "Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi"nin hayata geçirileceğini ifade etti. 

2019-2026 yıllarını içine alacak olan projenin iki aşamadan oluşacağına değinen Pakdemirli, ilk aşamada Adana, Mersin, Osmaniye, Kastamonu, Sinop ve Bartın’ın dezavantajlı bölgelerindeki 45 ilçe ve 2 bin 162 köyün kapsam içierisinde bulunacağını aktardı. Pakdemirli, projeyle 30 bin haneye ulaşılmasının hedeflendiğine dikkati çekerek, "İlk aşamanın bütçesi 52,5 milyon avro olarak belirlendi." bilgisini paylaştı.

KIRSALA CAZİBE MERKEZİ

Projeyle dar gelirli ve alternatif gelir imkanı sağlamayan tarım işletmelerinin gelişiminin destekleneceğini ifade eden Pakdemirli, şöyle konuştu. 

"Üretimden pazarlamaya kadar bir değer zinciri oluşturulacak, kümelenme yaklaşımı benimsenecek. Bitkisel ve hayvansal üretimin desteklenmesi için üreticilerimize yüzde 70-100 oranında hibe desteği vereceğiz. Projeyle küçük üreticilerimiz, çiftçi örgütlerimiz, küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin kalkındırılması sağlanacak. Tarımsal altyapı ve kamu yatırımlarıyla bu bölgelerimiz kırsalda cazibe merkezleri haline dönüştürülecek."

İKİNCİ AŞAMAYA 2 İL DAHA KATILACAK

Projenin ikinci bölümünde Çankırı ve Kahramanmaraş’ın da dahil edilerek toplam bütçenin 98 milyon avroya çıkarılacağını aktaran Pakdemirli, "Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi"nin detaylarının 5 Mart’ta Ankara’da gerçekleştirilecek olan açılış toplantısıyla duyurulacağını da ifade etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!