banner595

TİSK 2015 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri Başvuruları Başladı

Özel sektörün devlerinden KOBİ’lere kadar pek çok şirket, sosyal sorumluluk projeleriyle 5 kategoride yarışacaklar.Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) ‘TİSK 2015 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri’ için başvurular...

TİSK 2015 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri Başvuruları Başladı

Özel sektörün devlerinden KOBİ’lere kadar pek çok şirket, sosyal sorumluluk projeleriyle 5 kategoride yarışacaklar.Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) ‘TİSK 2015 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri’ için başvurular...

17 Nisan 2015 Cuma 14:34
TİSK 2015 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri Başvuruları Başladı
Özel sektörün devlerinden KOBİ’lere kadar pek çok şirket, sosyal sorumluluk projeleriyle 5 kategoride yarışacaklar.
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) ‘TİSK 2015 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri’ için başvurular başladı. Türk özel sektörünün büyük ölçekli devlerinden KOBİ’lere kadar pek çok şirket, kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) projeleriyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da heyecanlı bir yarışmaya katılacaklar. Yarışma için son başvuru tarihi 2 Ekim 2015 olurken, ödüller Aralık ayında TİSK tarafından düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. 5 kategorinin her birinde bir büyük ölçekli ve bir KOBİ olmak üzere 2 proje, toplamda da 10 proje ödül almaya hak kazanacak. Ayrıca belirtilen 5 kategori üzerinden en yüksek puanı alan bir büyük ölçekli ve bir KOBİ olmak üzere 2 proje de büyük ödül için yarışacak.
İşçi, işveren, hükümet, medya, üniversite ve sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcilerinden oluşacak seçici kurul, finalist projeleri 5 temel kategoride (Etkililik, Sürdürülebilirlilik, Kapsayıcılık, İyi Uygulama, Yenilikçilik) değerlendirecek. Her konuda bir büyük ölçekli ve bir KOBİ olmak üzere 2’şer proje; toplamda 10 proje belirtilen kategorilerde ödül alırken, tüm kategorilerden en yüksek puanı alan iki ayrı projeye de yine farklı ölçeklerde olmak üzere büyük ödül takdim edilerek toplamda 12 proje ödül almaya hak kazanacak. Ayrıca işbaşında eğitim alanındaki projeler için ‘GAN TÜRKİYE Özel Ödülü’ de verilecek.
GAN TÜRKİYE ÖZEL ÖDÜLÜ
Geçtiğimiz Şubat ayında Antalya’da 21 özel sektör şirket CEO’larının prensiplerine imza attığı Küresel İşbaşında Eğitim Ağı (GAN) Türkiye’nin Özel Ödülü de bu yıl bir projeye verilecek. ‘GAN TÜRKİYE’ faaliyetleri kapsamında, ‘işbaşında eğitim (çıraklık, beceri eğitimi, stajyerlik ve hizmet-içi eğitim)’ imkânı sunulması, kaliteli işbaşında eğitim fırsatlarının ve bu konuda bilgi ve bilinç düzeyinin artırılması amacıyla şirketler tarafından yürütülen projeler, ‘GAN TÜRKİYE Özel Ödülü’ kapsamında değerlendirilecek.
BAŞVURU KRİTERLERİ VE SÜRECİ
Türkiye’de ticaret siciline kayıtlı tüm şirketler, Türkiye’de uygulanan KSS projeleri ile ödüle başvurabilecekler. Başvuru için TİSK üyesi olma şartı aranmayacak. Şirketler, ayrı ayrı başvuru yapmak koşuluyla birden fazla proje ile yarışmaya katılabilecekler. Projelerin halen uygulanmakta olması ya da 1 Ocak 2011 tarihi ve sonrasında tamamlanmış olması şartı aranacak. TİSK 2014 KSS’de ödül almaya hak kazanan projeler için tekrar başvuru yapılamayacak. Geçen yıl başvuru yapan ancak ödül kazanamayan projeler için başvuru yapılabilecek.
AB DESTEKLİ, IOE ORTAKLI PROJE
İlki 2014 yılında verilen ‘TİSK 2015 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri’, KSS alanında farkındalığı artırarak, şirketleri teşvik etmeyi amaçlayan uluslararası ‘Herkes için Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi’ kapsamında veriliyor. TİSK’in liderliğinde ve AB’nin finansman desteğiyle yürütülen proje, Uluslararası İşverenler Örgütü’nün (IOE) yanı sıra Güney Doğu Avrupa Ülkelerinin ulusal işveren örgütlerinin ortaklığında 2012 yılından beri sürdürülüyor. 4 yıllık Proje’nin ikinci 2 yıllık dönemi de başladı. İlk dönemde Türkiye, Romanya, Hırvatistan, Makedonya, Karadağ’ın ulusal işveren örgütlerinin yer aldığı projeye, 2015-2016 yıllarını kapsayan 2. Dönemde Sırbistan, Bulgaristan ve Azerbaycan’ın İşveren Teşkilatları’nın da dâhil olmasıyla işbirliği yapan kuruluş sayısı dokuza çıktı. İkinci dönemde, işveren kesiminin sürdürülebilirlik raporlaması hakkında bilgilendirilmesine, uygulama kapasitesinin geliştirilmesine ve eğitmenlerin yetiştirilmesine odaklanılacak.

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650