banner1313

banner1300

banner1334

Taşeron işçiye müjde!

Yüzbinleri bulan taşeron işçiler için müjdeli haber geldi. kadroya geçen taşeronlar için yer değişikliği imkanı sağlanacak.

EKONOMİ 03.03.2019, 10:00
Taşeron işçiye müjde!

Taşeron işçi olarak kamu kurumlarında çalışan ve geçtiğimiz dönem 850 bin taşeron işçi devlet kadrolarına geçirilerek sürekli işçi haline getirildi. Birçok kamu kuruluşu kadroya geçirilme işleminin ardından temizlik ve güvenlik gibi hizmetler için sürekli işçi pozisyonlarını ilan ederek binlerce sürekli işçi daha kamuya alındı. İşçi alım süreci sürüyor. Sabah gazetesinde yer alan habere göre sürekli işçi kadrosuna geçirilenler mazeret nedeniyle iller arasında yer değişikliği gerçekleştirebilecek. İller arasında yer değişikliği isteğinde bulunacak sürekli işçinin aile birliğinin sağlanması sağlık ve diğer mazeret talepleri değerlendirilebilecek ve istediği ile geçişi yapılabilecek. Sürekli işçiler ayrıyetten aynı il içinde ilçeler arasında da nakil talebinde bulunabilecek. Bazı kamu kurumlarında özellikte taşrada ilçeler arasında yer değişikliği talebinde bulunmak isteyen sürekli işçilerin bu taleplerini dikkate alınmıyordu. Hizmet ihtiyacı kapsamında sürekli işçilerin ilçeler arasındaki yer değiştirme taleplerine de yapılacak düzenleme ile çözüme kavuşturulacak.

Hali hazırdaki mevzuata göre;20.11.2017 tarihli ve 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 127 nci maddesiyle 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen geçici 23 üncü maddenin beşinci fıkrasında? "Sürekli işçi kadrolarına geçirilenler, birinci fıkrada öngörülen şartları taşıdıkları sürece ve çalıştırıldıkları teşkilat ve birimde geçiş işlemi yapılmadan önceki ihale sözleşmesi kapsamındaki hizmetleri yürütmek üzere istihdam edilebilir…" hükmü yer almakta. Bu hüküm ile beraber sürekli işçi kadrolarına geçirilenlerin çalıştırıldıkları teşkilat ve birimde geçiş işlemi gerçekleştirilmeden önceki ihale çerçevesinde hizmetleri yürütmek üzere istihdam edilmekteler.Sendikalar ile Aile, Çalışma ve sosyal hizmetler Bakanlığı bürokratlarının sürekli işçi pozisyonunda görevde olan işçilerin diğer sorunlarını çözüm bulmak maksadıyla bir araya gelmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!