banner1518

banner1365

banner1519

banner1345

banner1496

banner1534

Taksicilerle ilgili flaş karar, artık zorunlu değil

İzmir'de taksiciler için getirilen, yıl sonuna kadar kamera sistemi takma zorunluluğu, yapılan itirazların ardından İzmir 2. İdare Mahkemesi'nde çıkan karar ile iptal edildi. 

EKONOMİ 24.07.2019, 15:46
181
Taksicilerle ilgili flaş karar, artık zorunlu değil
banner1375

Taksi Sahipleri Derneği Bakanı Mustafa Pala, İçişleri Bakanlığı2nın başta terör olayları olmak üzere suç ve suçlularla mücadele için yayımladığı genelge kapsamında getirdiği, taksilere kamera takma zorunluluğunun, İzmir'deki uygulamasının, İzmir 2. İdare Mahkemesi'nde alınan kararla ortadan kaldırıldığını açıkladı. 

RANTA KARŞI DURDUK

Konuyla ilgili olarak Mustafa Pala, "Bazı taksi çalışanları kamera sisteminden memnundu. Parayla ilgili anlaşmazlıkları ortadan kaldırdığını ve can güvenliğini sağladığını düşünüyordu. Biz de dernek olarak başından beri 'kamera takılmasın' demedik, ranta karşı durduk. Şimdi kararın ardından daha önce taktıranlar da çıkarmak zorunda. Oda bu esnaflarımızın paralarını iade etmeli. İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü genelge yayımladıktan sonra süreç denetlenmedi. İzmir'de taksilere ön, iç ve arka kamerayla birlikte kayıt sistemi takılacaktı. Ama buna tablet bilgisayar eklenerek fiyat artırıldı. Tek firmaya yönlendirmek için 'en az 3 bin tane bu kameralardan takması gerekir' diye özel şart koydular. Bu durum esnafımıza yük getirmişti. Sistemin bedeli 6 bin 500 lira idi. İdare Mahkemesi'nin aldığı kararla esnafımız bu yükten kurtuldu." ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)