banner1017

Tadına doyulmuyor '10 dilim kavun' tezgahta

Çorum’un Sungurlu İlçesi'nde yetişen ve hasadına başlanılan 10 dilim kavun tezgahta yerlerini almaya başladı

Tadına doyulmuyor '10 dilim kavun' tezgahta

Çorum’un Sungurlu İlçesi'ne bağlı 106 köyün yaklaşık 80'ninde ekimi yapılan meşhur 10 dilim kavunun hasadına başlandı. 10 dilim kavun çeşidinin hasadının erken başlayıp erken bittiğini söyleyen üreticiler, bu sürecin 3 aylık bir zaman dilimde gerçekleştirdiğini aktardı.

GEÇEN YILA GÖRE VERİM İYİ 
Kavşut Köyü'nde çiftçilik yapan Cevat Alımcı, bu yıl yaklaşık 30 dönüm araziye 10 dilim kavun ektiğini, şuana kadar 4-5 ton kavun çıktığını, bir kısmının da olgunlaşmasını beklediğini söyledi. Bu yıl yağışların çok olmasından dolayı verimin geçen seneye oranla daha iyi olduğunu söyleyen Alımcı, 5 gün önce hasadını yaptığı tarlasından çıkan 10 dilim kavunları traktörü ile ilçe merkezinde kilosunu 2 TL'den sattığını belirterek, bu cins kavunların hem aroması hem de veriminin güzel olduğu için ektiğini söyledi. 

FİYATI 1 LİRAYA DÜŞTÜ 
İlk kavun hasadının çıkıp tezgahlardaki yerini almasıyla birlikte fiyatının 1.5 ile 2 TL arasında değişiklik gösterdiğini vurgulayan Alımcı, sezon sonuna doğru kavun bolluğunun olduğu zamanlarda bu fiyatların 1 TL’ye kadar düştüğünü söyledi. 

SABAHA KADAR NÖBETTELER
Kavun yetiştiriciliğinin işçiliği çok zordur diyen Alımcı, "Bizim en büyük sorunumuz domuzlar. 15 tane domuz 100 dönüm bir tarlaya girdiği zaman 1 gecede bitirebiliyor. Bizler sabaha kadar domuz nöbeti tutmak zorunda kalıyoruz.” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER