banner1320

'Renkli' üretim yapılacak

Açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Sarı gelin ve gelincik adıyla bir tanesi koyu, diğeri açık kahve olmak üzere, iki doğal renkli pamuk üretimi gerçekleştirilecek" dedi.

banner1314

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bakanlık olarak "sarı gelin" ve "gelincik" ismi verilen, tamamen doğal ve renkli iki tür pamuk üreteceklerini ifade etti. 

Pakdemirli, açıklamasında, bakanlık tarafından yapılan tarımsal üretim araştırmaları çerçevesinde renkli pamuk geliştirildiğini ifade etti.

Bakan Pakdemirli, "Sarı gelin ve gelincik adıyla bir tanesi koyu, diğeri açık kahve olmak üzere, iki doğal renkli pamuk üretimi gerçekleştirilecek. Böylece kumaş üretiminde, boya olmadan, tamamen doğal ve renkli pamuk kullanılabilecek." şeklinde konuştu. 

"BU YIL 25 DEKARDA ÜRETİM YAPILACAK"

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünce (TAGEM) geliştirilen ürünün seri üretimi için köklü bir tekstil firmasıyla anlaşıldığını ifade eden Pakdemirli, 2020'nin ardından daha geniş bir alanda sözleşmeli üretim yapılacağını aktarıldı. 

Söz konusu firmayla bu yıl 25 dekarlık bir alanda üretim gerçekleştirileceğini belirten Pakdemirli, "Sarı gelin ve gelincik adlarıyla 2 doğal renkli pamuk tescil ettirildi. Sarı gelin açık, gelincik ise koyu kahve. Üzerinde boya içermemesi ve tamamen doğal olması tekstilciler için çok enteresan bir sonuç doğuracak. İyi bir netice alacağımızı düşünüyoruz. Doğal olduğu için kanserojen etkisi yok, çevreci, organik ve çocuk giyimi açısından önemli." şeklinde konuştu. 

Pakdemirli, gelecek dönemde bakanlığın bu konuda firmalarla ortak Ar-Ge çalışmaları yürütüleceğini de sözlerine ekledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300