Ramazan Ayında gıda israfına dikkat

Gümrük Ticaret Bakanlığı, Ramazan ayı öncesinde bilinçli tüketime dikkat çekti, özellikle gıda tüketimi konusunda israfın önüne geçmek için uyarıda bulundu.

Ramazan Ayında gıda israfına dikkat
banner1139

Gümrük Ticaret Bakanlığı, Ramazan ayı öncesinde bilinçli tüketime dikkat çekti, özellikle gıda tüketimi konusunda israfın önüne geçmek için uyarıda bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte, başta TV kanalları olmak üzere her türlü mecrada yayınlanan gıda reklamlarında artış yaşandığı belirtildi.

Buna bağlı olarak da orucun oluşturduğu açlık hissi ve birbirinden albenili reklamların gıda alışverişini körüklediği vurgulandı.

Özellikle Ramazan ayında, insanların bilinçsiz gıda alışverişi yapma eğiliminde olduğunun ifade edildiği açıklamada, israfın önüne geçmek ve bilinçli tüketim alışkanlığını oluşturmak için şu noktalara dikkat çekildi:

"- Alışverişe çıkmadan önce, mutlaka bir pazar araştırması yapılmalıdır.

- Açlık hissinin yoğunlaştığı iftar saatine yakın zaman dilimlerinde değil, öğleden önce sakin zamanlarda alışveriş yapılmalıdır.

-Alışverişe çıkmadan önce mutlaka bir liste yapılmalı ve her durumda bu listeye sadık kalınmalıdır.

- İhtiyaç listesinin dışına çıkılmamalı, ucuz olsa bile ihtiyaç duyulmayan ürünler satın alınmamalı.

- Muadil ürünler arasında karşılaştırma yaparken sadece fiyatlar değil aynı zamanda miktarları da karşılaştırılmalı.

- Gıda maddelerinin etiket bilgileri, üretim tarihi-son tüketim tarihi, raf ömrü ve ambalajlarının sağlıklı olup olmadığı gibi hususlara dikkat edilmeli.

- Çabuk bozulabilecek et, süt, peynir gibi gıda maddelerinden tüketebileceği kadar satın almaya özen gösterilmeli.

- Alışverişten sonra yaşanabilecek olası mağduriyetlerin ve problemlerin daha kolay çözülebilmesi için alışverişe ait fişler makul bir süre muhafaza edilmeli".
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1134

banner1142

banner1127