banner1223

Plastik poşette yeni dönem

Poşetlerin ücretlendirilmesi ve alakalı esaslar hakkında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: "Poşetlerin bir yüzeyinde çevreci slogan ve sıfır atık logosu kullanımını zorunlu hale getirdik."

Plastik poşette yeni dönem


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ücretli poşet uygulamasına geçildikten sonra meydana gelen problemlerlerin gözönüne alınmasıyla yenilenen usul ve esasları açıkladı.

Buna istinaden 9 Ocak tarihli ve "66745475-145.07-6267" sayılı olur ile Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar'ın yeniden düzenlenerek yürürlüğe konulduğunu ifade eden Kurum, yeni esaslara göre eczanelerde sadece ilaç satışlarında kullanılan, çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 200x350 milimetre (körük kalınlığı ve sap uzunluğu dahil) ebadından küçük, saplı ve sapsız poşetlerin usul ve esasların kapsamından çıkarıldığını belirtti.

ECZANELER UYGULAMA DIŞINDA 

Eczanelerde verilecek olan poşetler,n uygulama kapsamı dışında tutulacağını belirten Kurum, "Usul ve esaslar kapsamında yer alan ve ücrete tabi tutulan poşetlerin çift kat kalınlığı için 40 mikron ve üzerinde olma zorunluluğunu getirdik. Çift kat kalınlığı 40 mikrondan daha küçük olanların (gıda hijyeni amaçlı verilenler ile eczanelerde ilaçların taşınması için verilenler hariç) kullanımı kısıtlandı. Usul ve esaslar kapsamında kalan ve ücretlendirmeye tabi tutulan poşetlerin bir yüzeyinde çevreci slogan ve sıfır atık logosu kullanımını zorunlu hale getirdik. Plastik poşetlerde yer alan satış noktalarına ait marka ve logolar, poşetin tek yüzeyinde yer alacak ve alanın yüzde yirmisini geçemeyecek." dedi.

31 MART SON GÜN

Üzerinde barkod olmaya poşet stoğu bulunan firmaların ellerinde bulunan stoğu eritmek için 31 Mart'a kadar süresi olduğunu belirten Kurum, vatandaşlara zorla poşet satmaya yönelik faaliyetler yapılmaması gerektiğinin de altını çizdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1226

banner1127

banner1148