banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Paranızı geri alın!

banner1357

Köprü geçiş ihlallerinden doğan mağduriyet sebebiyle cezaların haksız görülen kısımları vatandaşlara iade ediliyor. Ancak ücretlerin iadesi için başvurmak şart. Başvuruda da son gün bugün!

EKONOMİ 28.02.2019, 12:28
banner1353
banner1375

Hazine ve Maliye Bakanlığından alınan bilgilere göre, 1 Ocak itibarıyla yürürlüğe konulan Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun çerçevesinde 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden araç sınıflandırması itibarıyla kullanılması yasak geçişler sebebiyle düzenlenen idari para cezaları geri ödenecek. 

Düzenleme, 2 Kasım 2016-31 Aralık 2018 döneminde bu köprülerden yasak olduğu halde geçiş yapılması sebebiyle ödenen idari para cezalarını içine alıyor.
 
Söz konusu geçişler sebebiyle idari para cezası verilmesi gereken kişilere bu cezalar uygulanmayacak, verilmiş olanlar tebliğ edilmeyecek ve bu kişilerden tahsil edilen idari para cezası tutarlarının iadesi yapılacak. Karayolları Genel Müdürlüğü de kesinleşmiş ve ödenmemiş idari para cezalarını takip için vergi dairelerine bildirmeyecek.
 
Vergi daireleri takip için bildirilmiş idari para cezalarından tahsil edilmemiş olanlarını, herhangi bir başvuru gerekmeksizin terkin edecek ve takip işlemlerini bitirilecek. 
 
Bu idari para cezalarıyla alakalı olarak vergi dairesinin taraf olduğu dava bulunması durumunda "mahkemece karar verilmesine yer olmadığı" biçiminde sonuçlandırılması için ilgili mahkemeye bildirimde bulunulacak.
 
MÜRACAAT EN YAKIN VERGİ DAİRESİNE 

Ödeme vergi dairesine, bankalara ya da PTT'ye yapılmış ise motorlu taşıtlar vergisi yönünden bağlı bulunulan vergi dairesine gönderilmek üzere en yakın vergi dairesine müracaat edilecek. 
 
Ödemenin Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulmuş sanal POS vasıtasıyla ya da genel müdürlük adına açılmış posta çeki hesabına yapılmış olması durumunda ise Ankara Veraset ve Harçlar Vergi Dairesine gönderilmek üzere, yine en yakın vergi dairesine müracaat edilmesi gerekiyor.
 
Müracaatların, dilekçeyle en yakın vergi dairesine 28 Şubat'a dek yapılması şart. 
 
Başvuruyu alan vergi daireleri, bu dilekçeyi iadeyi yapacak vergi dairesine aynı gün elektronik ortamda iletilecek. Vergi daireleri tarafından iade işlemleri, 29 Mart'a kadar yapılabilecek. 
 
Doğrudan alakalı bulunan muhasebe birimlerine ödeme yapılması durumunda ise bu birimlere yine dilekçeyle başvurulacak.
 
Tüzel kişilik adına gerçekleştirilecek olan başvurular kanuni temsilciler tarafından yapılacak. Dilekçede, borçlunun adı, kimlik numarası, iletişim bilgileri, araç plaka numarası ve banka bilgilerinin yer alması gerekiyor.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 13 Aralık 2019
İmsak 06:13
Güneş 07:45
Öğle 12:34
İkindi 14:52
Akşam 17:13
Yatsı 18:40