banner1496

banner1345

banner1334

Öğrenim kredisi borcu olan gençlere müjde

banner1357

Yaklaşık olarak 5 milyon genci ilgilendiren öğrenim kredileri için hükümetin yeni bir düzenleme yapmaya hazırlandığı öğrenildi. Yapılacak düzenlemeyle ilgili borçların faizlerinin silinmesi ve iş bulduktan sonra ödeme formülü üzerinde durulduğu bildirildi. 

EKONOMİ 19.11.2019, 10:29 19.11.2019, 10:31
557
Öğrenim kredisi borcu olan gençlere müjde
banner1353
banner1375

Ülkemizde öğrenim kredisi borcu bulunan yaklaşık 5 milyon genci ilgilendiren güzel bir haber geldi. Hükümet, öğrenim kredisini ödeyemeyen gençler için yeni bir düzenleme yapmaya hazırlanıyor. AK Parti hükümeti yaklaşık öğrenim kredisi borcunu ödeyemeyen 5 milyon genç için kolları sıvadı. Hükümet öğrenim kredisini ödeyemen öğrenciler için yeni bir düzenleme yapmayı planlıyor. Mevcut durumda borç mezun olduktan iki yıl sonra ödenmezse icra geliyor. Hükümet yeni düzenlemede 'iş bulduktan sonra ödeme' formülü üzerinde çalışıyor. Yeni düzenlemede ayrıca 

BORÇLARIN FAİZLERİNİN SİLİNMESİ ÖNERİSİ

Edinilen bilgiye göre, muhalefet partilerinin yasa teklifleriyle TBMM gündemine gelen bu iki konu, AK Parti'de yapılan toplantılarda da gündem oluşturdu. Son günlerde, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) kredi borçları nedeniyle icra takiplerinin artması nedeniyle toplantılarda borçların faizlerinin silinmesi önerileri dile getirildi.

AK Parti'nin son grup yönetimi toplantısında, KYK konusunun yanı sıra karşılıksız çek verenlere hapis cezasının kaldırılması da tartışıldı. AK Parti kurmayları, karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılması konusunda, "Ödeme güçlüğüne düşmüş, çekini ödeyememiş kişi hapse giriyor. Hapiste iken borcunu ödeme imkânı zaten yok. Bu durumda olanlarla ilgili olarak bir düzenlemenin infaz yasasına girme olasılığı var" dediler. KYK borçları konusunda ise yasal düzenleme veya KHK çıkartılabileceği öne sürülüyor.

5 MİLYON GENCİ İLGİLENDİRİYOR

Eğitim kredisi borçları konusunun 5 milyon genci ilgilendirdiği, sorunun yasa maddesindeki hükümden kaynaklandığı belirtiliyor. Mevcut yasaya göre, KYK borcu olanların, mezun olduktan 2 yıl sonra geri ödeme yapması gerekiyor. Genç mezun, 2 yıl sonra işe giremese de borcunu ödemeye başlamak zorunda kalıyor. Birçok öğrencinin icralık olduğu ifade ediliyor. Bu nedenle öğrenci kredisi alanların, sigortalı işte çalışıncaya kadar borcunu ödeme zorunluluğu bulunmaması ve ertelenen borca faiz uygulanmaması öneriliyor.

Yorumlar (1)
kamil erikçi 9 ay önce
şu an da emekliyim ve faiziyle ödeme yapıyom ödeyenlerin faizleri geri iade yapılacakmı
29°
az bulutlu
Namaz Vakti 07 Ağustos 2020
İmsak 03:47
Güneş 05:29
Öğle 12:45
İkindi 16:38
Akşam 19:52
Yatsı 21:27