banner1320

Maaşlara otomatikman 264 lira eklendi!

Kadroya alınan taşeron işçilere kıdem tazminatı ve ücret yükselişi sağlandı. İşçilerin maaşı asgari ücret düzeyine ulaştı. Tediyelerde de artış var.

Maaşlara otomatikman 264 lira eklendi!
banner1314

Sabah gazetesinde yer alan habere göre  geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı, aileleriyle beraber milyonları ilgilendiren taşeron işçilerin kadroya geçiş çalışmalarında sona yaklaşılırken hem gelirleri arttı hem de özlük haklarına iyileştirme yoluna gidildi. İşçiler geçmişte aldıkları maaşın 1.5 katı promosyon sahibi olurken, devlet kadrosuna geçen 450 bin işçiye de yaklaşık 1 milyar liranın üzerinde ikramiye ücreti (tediye) sağlandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, taşeron işçilerin asgari ücret altında kalan ücretlerinin düzeltilmesi maksadıyla kamu kurumlarına yazı yolladı. Yazıda, kadroya geçen taşeron personelden günlük çıplak brüt ücretleri 85.28 lira altında kalan işçilerin ücretlerinin asgari ücret seviyesine yükseltilmesi talep edildi. Bakanlık yüzde 4 zammın, bu miktarın üzerine uygulanmasını istedi. Çalışanların bin 800 lira olarak ödenen maaşları 2 bin 20 liraya çıkarken toplu iş sözleşmesinden kaynaklı yüzde 4 zamla beraber 2 bin 100 lira oldu.

TEDİYELERDE DE ARTIŞ SÖZ KONUSU

Brüt asgari ücretle beraber ilave tediyeler, asgari ücretin yükselmesiyle beraber arttı. Çalışanlara bu yıl içerisinde 3 bin 164 liralık ilave tediye ödemesi gerçekleştirilecek. Tediyeler, 4 ayda bir 791 lira olarak verilecek. Bu şekilde işçilerin aylık maaşlarına otomatikman 264 lira yükselmiş olacak.

KIDEM DÜZENLEMESİ YAPILDI

Taşeronlarla alakalı kıdem tazminatlarının muhatapları konusu da çözüme kavuşturuldu. Meclis'ten geçen yasa teklifine göre, taşeron işçilerin emeklilik süreçlerinde ya da kıdem tazminatları baz alınarak hesaplamalar çerçevesinde kıdem tazminatlarını alt işveren ödeyecek. Taşeron işçiye ödenen kıdem tazminatının 11 Eylül 2014'ten sonraki kısmı için kamu kurum ve kuruluşları tarafından taşeron şirkete yollanan davalar hakkında karar verilmesine yer olmadığına karar verecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300